Strona główna » Blog » Aktualne trendy w budowie domów jednorodzinnych. Poznaj rozwiązania na czasie

Aktualne trendy w budowie domów jednorodzinnych. Poznaj rozwiązania na czasie

dom jednorodzinny

Trendy w architekturze budynków jednorodzinnych ciągle się zmieniają. Na osiedlach domków jednorodzinnych znaleźć można rozmaite konstrukcje. Część ludzi ceni sobie tradycyjne budownictwo, inni chętniej sięgają po minimalistyczne, modernistyczne bryły. Chociaż obecnie tworzone projekty mogą mieć różnorodny charakter w zależności od upodobań klientów, to zawsze powinny charakteryzować się ekologią, poszanowaniem przyrody i nowoczesnymi rozwiązaniami sprzyjającymi środowisku. Bez względu na to, czy dom jest tradycyjny, czy nowoczesny, salon zazwyczaj projektowany jest pod południa, a kuchnia, spiżarnia i pomieszczenia gospodarcze od północy. W przypadku domów dwukondygnacyjnych gabinet najczęściej znajduje się na dole, a sypialnie na piętrze.

Nowoczesne domy jednorodzinne

Coraz więcej osób sięga po nowoczesne projekty domów jednorodzinnych, które z założenia są bardzo minimalistyczne. Konstruuje się je w myśl zasady „im mniej, tym lepiej”. Opierają się na prostej formie, a projekty są przejrzyste, estetyczne, harmonijne i przede wszystkim – oszczędne. W tego typu budynkach unika się nadmiernych ozdób, ornamentyki i bazuje się na naturalnych surowcach oraz barwach. Nowoczesne domy jednorodzinne charakteryzują się prostymi kształtami i najczęściej mają konstrukcję opartą na prostokącie lub kwadracie. To nie tylko aspekt estetyczny, ale też funkcjonalny – brak nieforemnych zakrętów, spadzistych dachów i dodatkowych zakamarków jest bardzo funkcjonalny, a ponadto oszczędny. Modernistyczne budownictwo odznacza się też jasnymi i przestronnymi pomieszczeniami bez podziału na poszczególne strefy funkcjonalne. Najważniejsza jest przestrzeń i duża ilość promieni słonecznych. Umiejętne manewrowanie światłem ma ogromny wpływ na energooszczędność budynku. Oprócz tego nowoczesny dom bazuje na innowacyjnych rozwiązaniach, które są przyjazne dla środowiska. Posiada nowoczesne instalacje oparte na odnawialnych źródłach ciepła, między innymi fotowoltaikę, pompy ciepła czy rekuperację.

Domy tradycyjne, ale w spokojnej okolicy

Chociaż coraz częściej można spotkać domy o prostej bryle, pokryte blachodachówką czasem nie tylko na dachu, ale również na elewacji – tradycyjne projekty domów wciąż nie wyszły z mody. Zmieniają się jednak okoliczności. Rodziny coraz chętniej budują się na wsiach, czego doskonałym przykładem są działki w Morzyczynie czy Kobylance. Są to wsie położone w malowniczym sąsiedztwie przyrody. Bliskość lasów, łąk i jeziora zachęca inwestorów do inwestycji w takim właśnie miejscu. Tradycyjne domy to propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie klasyczną elegancję i ponadczasowość, które będą modne zarówno teraz, jak i za kilkadziesiąt lat. Doskonale wpasują się w każdy krajobraz i świetnie sprawdzą się zarówno na obrzeżach, jak i na wsiach. Tradycyjne domy to kategoria bardzo różnorodna. Są to budynki parterowe, piętrowe czy z użytkowym poddaszem. Najczęściej zawierają garaż z jednym lub dwoma stanowiskami, a także taras, piękną werandę, duże drewniane okna i filary przed wejściem.

Co jest modne we wnętrzach?

Oprócz samej konstrukcji domu bardzo ważne jest to, jak prezentują się wnętrza. Ogromnym trendem są kuchnie otwarte na salon, połączone z jadalnią, a niekiedy również przedpokojem. Wówczas dom jest bardziej przestrzenny, a dzięki temu, że wszystkie główne pomieszczenia znajdują się w sąsiedztwie, domownicy czują ze sobą większą bliskość. Jeśli mowa o kuchni, to większość projektów zawiera wyspę. Coraz częściej domy mają bardzo duże okna, często biegnące od ziemi aż po sam dach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Antresola! To absolutny hit ostatnich aranżacji wnętrz. Spotyka się je zarówno w niewielkich mieszkaniach w kamienicach mających minimum 3 metry wysokości, jak i domach jednorodzinnych. Coraz modniejsze staje się również projektowanie głównej sypialni w połączeniu z garderobą i prywatną łazienką. Pozwala to stworzyć, najczęściej rodzicom, przytulny kącik.