Strona główna » Blog » Co wpływa na wartość działki?

Co wpływa na wartość działki?

wartość działki budowlanej

Osoby planujące zakup działki budowlanej i mający za sobą analizę różnych ofert, bardzo często dochodzą do wniosku, że całkiem podobne grunty bardzo często różnią się cenowo. Od czego to zależy? Tak naprawdę jest bardzo wiele różnych czynników, które mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się cen. Są to nie tylko kwestie związane z samą działką, takie jak jej metraż czy kształt, ale również całe otoczenie, lokalizacja czy infrastruktura. Zatem jej całkowita wartość zależy od bardzo wielu cech, które warto przeanalizować przed sfinalizowaniem transakcji. W tym artykule wskażemy najważniejsze czynniki, jakie wpływają na koszty działek budowlanych.

Czynniki wpływające na ceny działek

Dla kupującego oczywiste jest, że cena działki zależy głównie od jej wielkości oraz kształtu. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyne czynniki, jakie wpływają na jej wartość. Jest znacznie więcej kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Kluczowe znaczenie ma oczywiście jej lokalizacja. Nawet w obrębie jednego miasta możemy spotkać się z gruntami o różnej wartości. Zwykle im dalej od terenów miejskich, tym ceny coraz niższe. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to regułą. Z powodu dość intensywnego rozwoju wielu miast w naszym kraju, coraz więcej atrakcyjnych działek jest zlokalizowanych na tzw. peryferiach.

Oprócz samej lokalizacji istotnym czynnikiem jest również infrastruktura działki. Dotyczy to przede wszystkim bezpośredniego dostępu do drogi dojazdowej. Cena może zależeć również od stanu technicznego tej drogi, obecności chodnika czy oświetlenia ulicznego. Pamiętajmy jednak, że są to również czynniki, które mogą w przyszłości wpływać na nasz komfort i bezpieczeństwo.

Kolejna istotna kwestia to otoczenie posesji. Dużym zainteresowaniem cieszą się działki budowlane znajdujące się w spokojnych i zadbanych okolicach, przeznaczonych stricte do celów mieszkalnych. Bliskość infrastruktury przemysłowej zwykle “odstrasza” inwestorów planujących budowę domu, gdyż obecność warsztatów, magazynów, zakładów produkcyjnych itp. może wiązać się z hałasem i zanieczyszczeniami.

Ważne jest również pobliskie zagospodarowanie terenu. Nawet jeśli kupujemy działkę na terenie, który w danej chwili nie jest zbyt rozwinięty, warto dowiedzieć się, jakie są plany na jego ewentualną rozbudowę. Plan miejscowy można otrzymać w urzędzie gminy. Dla osób planujących budowę domu zwykle najatrakcyjniejsze są tereny z zabudową jednorodzinną i rozbudowaną infrastrukturą rekreacyjno-usługową, tj. sklepami, przedszkolami i szkołami, aptekami, placami zabaw itp.

Warto też uwzględnić kwestię ukształtowania terenu oraz jakości gleb na danym obszarze.