Strona główna » Blog » Czy wznosząc dom na działce warto korzystać z gotowego projektu?

Czy wznosząc dom na działce warto korzystać z gotowego projektu?

domek z zapałek

Jeśli planujesz kupno działki budowlanej i postawienie swojego wymarzonego domu, prędzej czy później będziesz musiał stanąć przed wyborem: projekt domu gotowy czy od architekta. Jest to zazwyczaj drugi w kolejności wydatek związany z budową domu, bez którego nie sposób jest rozpocząć żadnych prac. Projekt ma być odzwierciedleniem marzeń rodziny i jak najlepiej oddawać wszystko, czego oczekuje ona od swojego miejsca zamieszkania. Czego należy wymagać od dobrego projektu domu? To przede wszystkim:

  • spełnienie potrzeb jego mieszkańców,
  • zgodność z wymaganiami zapisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzjami o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzeni,
  • spełnienie wymagań dotyczących lokalizacji domu na działce (m.in. minimalnych odległości od: budynku sąsiada, drogi, studni głębinowej, przydomowej oczyszczalni ścieków)
  • wpasowanie w otoczenie.

Bardzo często, kupując działkę budowlaną na istniejącym osiedlu domków jednorodzinnych, można otrzymać projekt domu w cenie posesji. Dzięki temu zabiegowi próbuje się uzyskać spójne i estetyczne sąsiedztwo. Przykładem takiej inwestycji są uzbrojone działki budowlane w Kobylance na Osiedlu Horyzont. Oczywiście inwestorzy mogą skorzystać z własnego projektu, jednak zawsze mają do dyspozycji kilka w pełni darmowych, pasujących do danej działki realizacji z biura architektonicznego.

Projekt gotowy a od architekta

W Internecie znajduje się wiele katalogów projektów domów, z których na pozór wybranie tego idealnego może wydawać się trudne. Jednak tak duża różnorodność pozwala filtrować przykłady w swobodny sposób: od powierzchni domu, przez ilość kondygnacji, wielkość salonu, ilość pokojów aż po liczbę miejsc parkingowych w garażu. Taka dowolność pozwala wyodrębnić tylko te projekty, które faktycznie interesują daną rodzinę. Dzięki temu można skorzystać z naprawdę dobrego i niedrogiego projektu domu. Bardzo często w cenie znajdują się dodatkowe poprawki, jak na przykład przestawienie albo usunięcie którejś ze ścian lub odbicie lustrzane pomieszczeń. Jeśli powierzchnia działki wynosi minimum 1000 m2, można bez problemu wybudować na niej duży dom piętrowy lub średniej wielkości parterowy z katalogu.

Korzystanie z projektu domu od architekta jest za to niezwykle pomocne w przypadku nieregularnych działek. Kupno parceli o takim kształcie może z pozoru wydawać się świetną inwestycją – są one zazwyczaj sporo tańsze. Jednak powodem nie jest ich atrakcyjność, a fakt, że przez inwestorów są rozpatrywane jako wadliwe. Mowa tutaj szczególnie o działkach małych – do 1000 m2. Jeśli mają one kształt trójkąta, trapezu czy wąskiego prostokąta, bardzo trudno będzie znalezienie odpowiedniego projektu domu.

  • W przypadku wąskich działek najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy krótszy bok ma minimum 20 m – pozwala to wybrać dom z katalogu o szerokości 10 m.
  • Działki w kształcie trapezu polubią się z domami o rozrzeźbionej, rozłożystej bryle.
  • Działki w kształcie trójkąta ze względu na jedynie trzy boki są bardzo wymagające i niezwykle trudno jest dopasować budynek na takiej parceli, by były zachowane wszystkie odległości.

W przypadku problematycznych działek o nieregularnych kształtach, warto jest sięgnąć po spersonalizowane rozwiązanie wprost od projektanta. Pomoże on spełnić wszystkie potrzeby i wskaże idealne dopasowanie projektu domu do powierzchni działki. Najczęściej odpowiednie zagospodarowanie posesji o nieregularnym kształcie jest sztuką kompromisów i efektem wnikliwej analizy architekta. Niekiedy trzeba zrezygnować z garażu, tarasu czy pokaźnego ogrodu.