Strona główna » Blog » Czy zakup działki to dobry sposób na zainwestowanie oszczędności?

Czy zakup działki to dobry sposób na zainwestowanie oszczędności?

działki

Dość niepewna sytuacja na rynku finansowym, spadające kursy akcji i bardzo nieopłacalne lokaty bankowe to główne czynniki, które zmuszają Polaków do poszukiwania innych form inwestowania swoich oszczędności. Czy istnieje jakaś pewna forma inwestowania pieniędzy, z której może skorzystać każdy z nas? Okazuje się, że obecnie najpewniejszym sposobem na ulokowanie prywatnego kapitału jest zakup działki. Co sprawia, że inwestowanie w ziemię nadal się opłaca?

Ograniczone zasoby działek budowlanych i rolnych

Zarówno działki budowlane, jak i grunty rolne stanowią ograniczone zasoby. Dotyczy to przede wszystkim ziemi w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Kiedy taka atrakcyjna działka pojawi się na rynku, bardzo szybko znajduje swoich nabywców, którzy albo planują budowę na danym terenie, albo chcą w przyszłości odsprzedać dany grunt po atrakcyjniejszej cenie. A potrzeba gruntów jest obecnie bardzo duża. Miasta nieustannie się powiększają i potrzebują nowych terenów pod zabudowę. Bardzo często okazuje się, że tereny, które kiedyś były zapuszczone i wydawały się nieatrakcyjne, obecnie znacząco pomnożyły swoją wartość. A ci, którzy kilka lub kilkanaście lat temu zainwestowali w nie stosunkowo niewielkie pieniądze, teraz mogą cieszyć się sporym zyskiem.

Działka budowlana to bezpieczna inwestycja

Jak już zostało wspomniane, zakup działki to jedna z bezpieczniejszych inwestycji. I o ile w przypadku działek rolnych mogą pojawić się pewne komplikacje związane z obostrzeniami wprowadzonymi w ramach ustawy wprowadzonej w życie kilka lat temu, to działki budowlane cieszą się dużą popularnością, a ich wartość nie ulega dużym wahaniom.

Trzeba jednak pamiętać, że zakup działki budowlanej to długoterminowa inwestycja, chociaż objęta stosunkowo niewielkim ryzykiem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, którym nie zależy na szybkim zysku. Stopa zwrotu w tego typu lokowaniu kapitału jest wyjątkowo wysoka. Dodatkową zaletą jest możliwość częściowego finansowania z kapitału obcego, np. kredytu.