Strona główna » Blog » Dlaczego coraz więcej osób inwestuje w działki budowlane?

Dlaczego coraz więcej osób inwestuje w działki budowlane?

Działki budowlane w Kobylance obok Szczecina

Rosnące ceny działek budowlanych zachęcają coraz więcej osób do ich zakupu. Nowe okazyjne oferty działek na przedmieściach czy wsiach znikają w moment. Niektórzy traktują to jako dodatkowy zarobek, nowy pomysł na biznes, a nawet sposób na rosnącą inflację. Dlaczego inwestowanie w działki budowlane stało się tak modne i na co powinien uważać każdy kupiec? Kupno działki budowlanej to bezpieczna inwestycja. Wartość aktywów gruntowych nie ulega dużym wahaniom w porównaniu do kursów obligacji. Inwestycje w grunty wyróżniają się na tle na przykład lokat bankowych czy innych inwestycji. Umożliwiają duży zysk bez utraty środków.

Czy na działki budowlane jest popyt?

Od lat obserwujemy wyraźny popyt na działki budowlane, dlatego ich ceny stale rosną. Inwestując w grunty teraz, można mieć pewność, że za kilka lat, a nawet miesięcy, otrzyma się za nie większą kwotę.  Na Ziemi jest ograniczona ilość terenu do zagospodarowania, a ludzi stale przybywa. Jeżeli założymy, że popyt na działki budowlane rośnie lub jest stały, z czasem otrzyma się realną szansę pomnożenia swoich pieniędzy. Rosnące ceny gruntów zachęcają do inwestycji, a inwestowanie pieniędzy w nieruchomości jest bardziej opłacalne niż lokata bankowa.

Budowa domów jednorodzinnych na sprzedaż

 Zakup działki budowlanej w celu budowy domu jednorodzinnego na sprzedaż to bardzo dobry pomysł, który zawsze się opłaci. Chętnych na kupno domu nie brakuje i wiele osób woli zakup budynku gotowego do wprowadzenia, z podłączonymi mediami, podjazdem i utwardzoną drogą, niż robienie tego wszystkiego samodzielnie. Znalezienie działki budowlanej w dobrej lokalizacji stanowi nie lada wyzwanie, a jeśli dodać do tego dopełnienie formalności, uzyskiwanie pozwoleń budowlanych, szukanie ekipy i wykończenie wnętrza, wielu ludzi traci zapał i woli przyjść na gotowe. Zakup kilku czy kilkunastu działek i budowa domów na sprzedaż to opłacalna inwestycja, która zwróci się z nawiązką.

Inwestycja w działki a rosnąca inflacja

Inwestycja w działki budowlane chroni przed rosnącą inflacją. Niepewna sytuacja na giełdzie i strach przed spadkiem wartości pieniądza skłania zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne do szukania mniej ryzykownych  inwestycji. Środki trzymane przez lata na koncie bankowym lub zgromadzone na lokacie obecnie są warte mniej niż kiedyś. Interesującą alternatywą stają się inwestycje w grunty. Są nie tylko swego rodzaju tarczą chroniącą przed inflacją, ale również stanowią źródło zysku. Rosną ceny nie tylko działek na obrzeżach, ale również oddalonych kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów od większych miast. Dobry rekonesans pozwoli znaleźć odpowiednie miejsce do inwestycji, które wcale nie będzie oznaczało wydatków rzędu milionów złotych.

Wybór dobrego miejsca na zakup działki budowlanej

W całej inwestycji najważniejszy jest wybór dobrego miejsca na zakup działki budowlanej. Jak wybrać dobrą działkę budowlaną? Przede wszystkim trzeba się zastanowić, kto będzie korzystał z tej działki. Jeśli będzie przeznaczona pod budowę domu dla rodziny z dziećmi, warto jest znaleźć miejsce blisko szkoły, urzędów i mające dobrą komunikację z większym miastem. Zaletami będą cisza, spokój i malownicze tereny na rodzinne spacery. Inwestor musi zastanowić się również nad tym, jak duża powinna być działka. Czy chce kupić grunty i później je sprzedać, czy może wybudować na nich dom lub kilka? Ważne jest również sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwala sprawdzić dostępną infrastrukturę i planowane przyszłe inwestycje. Warto jest od razu zakupić działki uzbrojone w podstawowe media z utwardzoną drogę dojazdową.

Ceny działek nieprzerwanie rosną od lat i trend ten będzie się utrzymywał, dlatego kupno działki budowlanej to opłacalna i atrakcyjna inwestycja. Największe miasta i ich infrastruktura stale się rozwijają, a tereny podmiejskie – kiedyś opustoszałe – dziś coraz częściej stanowią atrakcyjne lokalizacje na inwestycje mieszkaniowe. Ponadto rozwój gmin i dotacje z Unii Europejskiej pozwoliły rozwinąć sieci wodno-kanalizacyjne, infrastrukturę czy drogi krajowe.

Coraz bardziej atrakcyjne stają się grunty nie tylko oddalone o kilkanaście kilometrów od dużych miast, ale również 30 czy nawet 40 kilometrów. Dobra komunikacja z dużym miastem i rozwój dróg zmniejsza barierę komunikacyjną i zachęca do inwestowania w małych miejscowościach oraz wsiach, gdzie ceny gruntu są tańsze. Nie trzeba dysponować milionami, aby korzystnie ulokować pieniądze w działkach budowlanych i mieć solidne zabezpieczenie na przyszłość.