Strona główna » Blog » Dlaczego coraz więcej osób przenosi się na przedmieścia?

Dlaczego coraz więcej osób przenosi się na przedmieścia?

Działki budowlane w Kobylance obok Szczecina

Polacy coraz chętniej decydują się na zamieszkanie poza wielkimi miastami. Coraz więcej osób przenosi się na przedmieścia czy wsie. Po pierwsze ludzie są zmęczeni ciągłym tłokiem, pośpiechem i hałasem. Wolą odpocząć na tarasie czy we własnym ogrodzie z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Coraz lepszy stan nawierzchni dróg krajowych w Polsce i łatwy dojazd do centrum miast sprawia, że mieszkanie na przedmieściach nie stanowi żadnej bariery komunikacyjnej. Po drugie przeprowadzkę poza wielkie aglomeracje warunkuje znacznie niższa cena nieruchomości. Bez względu na to, czy poszukuje się działki budowlanej, domu nowego lub do odrestaurowania, ich cena czasami będzie nawet kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku centrum miasta. Dobrym przykładem jest Szczecin. Ceny działek budowlanych w mieście wynoszą zwykle minimum 260 zł/m2. Działki budowlane przygotowane do budowy średniej wielkości domu dla 4-osobowej rodziny (ok. 120 m2 powierzchni użytkowej) sięgają nawet 300 000 zł. Grunty w odległości kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów od większego miasta są nawet o połowę tańsze.

Czy warto zamieszkać na przedmieściach?

Najważniejszą zaletą mieszkania na przedmieściach jest niższa cena budowy własnego domu. Bardzo często koszt transportu materiałów czy ekipy budowlanej jest taki sam w przypadku miasta i przedmieścia. Jeśli jednak chodzi o zakup działki – są one znacznie tańsze poza większymi miastami. Kupno działki budowlanej w spokojnej okolicy na wsi czy na przedmieściach pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych. Takie tereny kuszą nie tylko atrakcyjnymi cenami gruntów, ale również pobliskim otoczeniem.

Życie na przedmieściach płynie wolniej. Masz do dyspozycji szeroką i spokojną przestrzeń, która daje ogromne poczucie prywatności. Zaciszne osiedla domów jednorodzinnych czy domki na wsi dają świeże powietrze i wolność. Przyciągają rodziny z dziećmi oraz osoby poszukujące spokoju i kontaktu z przyrodą. Wiele takich miejsc położonych jest bardzo malowniczo. Można znaleźć działki budowlane nad jeziorami, jak np. Miedwie w okolicy Szczecina, czy w pobliżu parków narodowych lub krajobrazowych. Wszystko to sprzyja spacerom, rodzinnym wycieczkom czy przejażdżkom rowerowym.

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego są na podobnym poziomie, a czasami nawet niższe niż w przypadku mieszkania. Jeśli chodzi o opłaty za prąd, gaz czy wodę są dosyć zbliżone. Dodatkowo w domu można ograniczyć koszty zużycia wody przez wykopanie studni głębinowej lub korzystanie z deszczówki do takich czynności jak podlewanie ogródka i mycie auta. W przypadku mieszkań największym wydatkiem jest czynsz, o który nie muszą martwić się posiadacze jednorodzinnych domów. Koszta jednak wyrównują się po doliczeniu ubezpieczenia czy okresowych przeglądów (np. kominiarskich). Dodatkowo w domach można korzystać z odnawialnych źródeł energii, jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła, co jeszcze bardziej przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania.

Wady mieszkania na przedmieściach

Największą wadą mieszkania na przedmieściach są trudności komunikacyjne. Codzienny dojazd do pracy, szkoły czy na uczelnię może być uciążliwy, szczególnie wtedy, gdy nie posiadamy własnego auta. W godzinach szczytu nie tylko centrum jest zakorkowane, ale również jego obrzeża czy sam wjazd do miasta. Przekłada się to na dłuższy czas dojazdu i konieczność poświęcenia nawet dwóch czy trzech godzin codziennie na samo siedzenie w samochodzie lub autobusie. Bez względu na to, czy wybór padnie na komunikację miejską, czy własne auto, dojazd z peryferii będzie generował większe koszty niż poruszanie się w obrębie miasta. Nie należy jednak brać tego za regułę. Można znaleźć prawdziwe zakupowe okazje jak działki uzbrojone w Kobylance na Osiedlu Nowy Horyzont, które mają rozbudowaną infrastrukturę i naprawdę łatwy dojazd do Szczecina i Stargardu. Trasa z Kobylanki do Stargardu wynosi kilka minut, a do centrum Szczecina maksymalnie dwadzieścia. Ponadto samo osiedle ma brukowane i oświetlone ulice wewnętrzne.

Wadą może być również ograniczony dostęp do infrastruktury kulturalnej, sportowej czy rozrywkowej. Na wsiach nie ma kin, teatrów, sal koncertowych czy basenów. Jednak i w tym przypadku można znaleźć wyjątki. W takich miejscowościach jak Kobylanka pod Szczecinem mieszkańcy mogą wybrać się nad jezioro Miedwie, przy którym znajduje się długa promenada, teatr letni oraz amfiteatr, w którym odbywają się koncerty. Restauracje, kompleks sportowy, wypożyczalnie rowerów i łódek czy place zabaw dla dzieci rekompensują nieco bardziej utrudniony dostęp do kultury miejskiej.

Czy warto jest zamieszkać na wsi?

Zestawiając wady i zalety mieszkania poza centrum, trudno jest wyciągnąć inne wnioski niż takie, że wsie i przedmieścia są bardzo atrakcyjnymi lokalizacjami do zakupu własnej działki budowlanej. Nasz kraj stale się rozwija i jesteśmy przekonani, że w przeciągu kilku czy kilkunastu lat dojazd do każdej aglomeracji będzie szybki i sprawny, nawet z mniejszych miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Budowa nowych podmiejskich osiedli cieszy się dużą popularnością i przyciąga wielu nowych inwestorów, chcących budować tam obiekty sportowe, lokale usługowe czy restauracje.