Strona główna » Blog » Dostępność mediów na działce. Co warto wiedzieć?

Dostępność mediów na działce. Co warto wiedzieć?

uzbrojona działka pod budowę domu

Planując zakup działki z myślą o budowie domu w przyszłości, trzeba wziąć pod uwagę dostępność wszystkich niezbędnych mediów. Najlepiej byłoby znaleźć parcelę już uzbrojoną, a więc z wykonanymi przyłączami do sieci. Chociaż takich w sprzedaży jest niewiele, to jednak można je znaleźć w Kobylance — miejscowości położonej w niewielkim oddaleniu od Szczecina. Dlaczego uzbrojona działka to dobra inwestycja i o jakie media trzeba zadbać przed budową domu? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego artykułu.

Gdy na działce nie ma dostępu do mediów…

Gdy na działce nie ma dostępu do mediów, musimy sami zabiegać o taki dostęp, co wymaga nieco wysiłku, załatwienia kwestii formalnych i — niestety — dodatkowych nakładów finansowych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiej działki (czyli bez dostępu do mediów), trzeba dowiedzieć się, czy w przyszłości będziemy mieć możliwość jej uzbrojenia. Określają to tzw. techniczne warunki przyłączenia dostępne w miejscowym przedsiębiorstwie sieciowym. Może je uzyskać wyłącznie właściciel działki, a więc warto porozmawiać na ten temat ze sprzedającym, zanim jeszcze podpiszemy umowę. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba samodzielnie złożyć wniosek (wraz z niezbędnymi załącznikami) o wydanie stosownego oświadczenia dotyczącego możliwości przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i gazowej oraz zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków. Ma ono jednak charakter informacyjny, zatem gdy już staniemy się właścicielami działki i tak będziemy musieli wystąpić o warunki przyłączenia.

Najłatwiej jest uzbroić działkę, w której pobliżu już przebiegają sieci. Mogą się zdarzyć pewne komplikacje, ale w większości przypadków nie powinno być większych problemów. Kiedy sieć jest oddalona od działki, sprawa się nieco komplikuje, rosną też koszty związane z budową. Wiele osób, właśnie ze względu na bardzo wysoki koszt całej inwestycji, decyduje się na budowę własnej studni czy szamba zamiast przyłączenia do sieci wodociągowej, czy kanalizacyjnej.

Zakup uzbrojonej działki to korzystne rozwiązanie

Jak się zatem okazuje, zakup działki bez dostępu do mediów będzie wymagał od nas dodatkowego wysiłku w celu przystosowania jej do późniejszego użytkowania. To jeden z głównych powodów, dla których działki uzbrojone cieszą się większym zainteresowaniem. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie dla kupującego, który tak naprawdę zyskuje parcelę od razu przystosowaną do budowy domu.

Doskonałym tego przykładem są uzbrojone działki w Kobylance nieopodal Szczecina. Do nieruchomości zostały doprowadzone wszystkie niezbędne media — prąd, gaz, woda i kanalizacja. Jedyne, co musi wykonać przyszły nabywca, to cesja z gazownią i innymi zakładami oraz uzyskanie pozwolenia na budowę z urzędu.

Zakup takiej działki to nie tylko wygoda, ale również niewątpliwe korzyści finansowe. Doprowadzenie przyłączy mediów wymaga czasu i może znacznie nadwyrężyć budżet przeznaczony na budowę. Trzeba załatwić niezbędne pozwolenia, a także wynająć specjalistę, który wykona projekt uzbrojenia, a później ekipę odpowiedzialną za wykonawstwo. Koszty całego przedsięwzięcia przekraczają niekiedy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zakup działki uzbrojonej to najlepszy sposób, aby uniknąć tego rodzaju komplikacji.