Strona główna » Blog » Działka o wielkości 1000 m2 – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Działka o wielkości 1000 m2 – dla kogo to dobre rozwiązanie?

plany budowy

Wygląd przyszłego domu w dużej mierze zależy od kształtu i wielkości działki budowlanej. Na rynku nieruchomości znaleźć można parcele o różnej wielkości: przeznaczone dla małych domów jednorodzinnych, dużych domów, szeregówek, bliźniaków, a nawet willi z basenem. Chcieliśmy przyjrzeć się działkom budowlanym o wielkości 1000 m2. Dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Bardzo często zgłaszają się do nas kilkuosobowe rodziny, które chciałyby postawić dom parterowy lub nieco mniejszy, ale piętrowy.  Naszym zdaniem kwadratowa lub prostokątna działka budowlana o wielkości 100m2 to przestrzeń, na której znajdzie się miejsce na średniej wielkości dom z garażem, podjazdem, a także możliwe będzie wygospodarowanie przestrzeni wypoczynkowej z ogrodem.

Optymalna wielkość działki budowlanej

Należy pamiętać, że o atrakcyjności działki decyduje nie tylko jej wielkość, ale również kształt. Chociaż kwadratowa lub prostokątna działka o powierzchni 10 arów pomieści średniej wielkości dom 120-140 metrów powierzchni użytkowej, tak trójkątna czy w kształcie trapezu może być bardziej problematyczna.

  • Prostokątna działka o przykładowych wymiarach 20m x 50m lub 15m x 65 m pozwala na wybudowanie stosunkowo dużego domu piętrowego, a także niewielkiego domu parterowego, w którego projekcie wejście stanie umieszczone wzdłuż dłuższej ściany budynku. Zaprojektowanie domu parterowego z podwójnym garażem na tego typu parceli będzie kłopotliwe. Jeśli inwestora interesują domy bliźniacze, działka prostokątna wydaje się być dla nich wprost stworzona.
  • Jeśli chodzi o działki budowlane kwadratowe jest to wymarzone rozwiązanie dla niemal każdego projektu budowlanego. W przypadku gdy ma ona wielkość np. 30m x 30 m lub 25 m x 40 m łatwo jest na niej wybudować zarówno dom parterowy o bardzo dużej powierzchni użytkowej (140-250m2), który dodatkowo posiada garaż. W przypadku wyboru domu piętrowego o podobnej powierzchni użytkowej inwestor na pewno zyskuje ogromny podjazd i ogród.

Działki uzbrojone w Kobylance, które szczerze polecamy zgłaszającym się do nas klientom, to parcele usytuowane na osiedlu domków jednorodzinnych. Niektóre mają odpowiedni kształt do wybudowania funkcjonalnego i komfortowego domu dla nawet kilkuosobowej rodziny. Ponadto wraz z zakupem działki budowlanej można otrzymać bezpłatny projekt domu od architekta, który bez problemu zmieści się na jednej z oferowanej parceli.

Odległości między budynkami

W przypadku budowy domu jednorodzinnego, oprócz samego projektu i wielkości działki, niezwykle ważne jest pilnowanie różnych parametrów, jak między innymi odległości między budynkami.  Wybierając projekt domu, zawsze należy przeanalizować wytyczne budowlane, które potwierdzą, czy dany budynek może znaleźć się na konkretnej działce. Jeśli chodzi o normy dotyczące odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiednich działkach, należy pilnować następujących zapisów:

  • ściana domu bez okien lub drzwi musi znajdować się minimum 3 metry od granicy działki,
  • ściana domu z oknami lub drzwiami musi znajdować się minimum 4 metry od granicy działki.

Wytyczne dotyczące kształtu i wielkości działek

Nie istnieją odgórne wytyczne dotyczące kształtu i wielkości działek dopuszczonych do sprzedaży i zagospodarowania domami jednorodzinnymi. Brak wytycznych nie jest jednak równoznaczny z samowolką budowlaną, ponieważ są ustawy regulujące warunki zabudowy. To między innymi ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawo ochrony środowiska, ustawa o drogach publicznych, prawo ochrony gruntów rolnych i leśnych, a także prawo budowlane. Najważniejsze jest rozporządzenia Ministra Infrastruktury, które stawia wyraźne wymagania dotyczące odległości domu od granic działki. Odległości te wskazaliśmy wyżej. Tak naprawdę to one w dużej mierze warunkują, jakiej wielkości dom może znaleźć się na danej działce. Zawsze należy wziąć to pod uwagę, wybierając dom. Chociaż 100 m2 niektórym może wydawać się bardzo dużą powierzchnią w sam raz na kilkuset metrowy dom, tak po odjęciu wszystkich odległości może okazać się, że miejsca jest znacznie mniej.