Strona główna » Blog » Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?

Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?

Działki uzbrojone i nieuzbrojone

Osoby szukające ziemi pod budowę domu na pewno spotkały się z określeniami „działka uzbrojona” i „działka nieuzbrojona”. Określenia te mają związek z dostępnością do mediów  (sieci wod-kan, elektryczna, gazowa). Nie ma jednak prawnie ustalonej definicji działki uzbrojonej, w związku z tym sprzedający nieraz dowolnie interpretują te nazwy.

„Z możliwością uzbrojenia”

Zazwyczaj przyjmuje się, że działka uzbrojona to taka, która posiada przyłącza elektryczne, gazowe, wodociągowe i (zazwyczaj) kanalizacyjne. Działka nieuzbrojona to działka, która nie posiada dostępu do mediów, chociaż nie oznacza to, że nie ma możliwości ich podłączenia. Czasami może okazać się to nieopłacalne finansowo. Niektóre osoby używają też określenia „działka z możliwością uzbrojenia”, czyli taka, która nie ma wykonanych przyłączy, ale stosunkowo łatwo można je zrobić. Sprzedający jednak czasami próbują naciągać te określenia, dlatego zawsze warto dopytać, co dokładnie do działki zostało podciągnięte.

Co wybrać?

Działki uzbrojone to dla kupujących spora oszczędność czasu, a często i pieniędzy. Wiedzą oni, że wszystkie media są podłączone i nie muszą się tym więcej martwić. W kwestii dostawy mediów nic już ich nie zaskoczy. Uzbrojona działka szybciej uzyska pozwolenie na budowę, można więc ją wcześniej zacząć. Do nieuzbrojonej działki należy uzyskać potwierdzenia, że da się to zrobić, aby w ogóle dostać warunki zabudowy, które są podstawą ubiegania się o pozwolenie na budowę. Działki z pełnym lub częściowym uzbrojeniem są droższe niż nieuzbrojone. Nie warto jednak skusić się niższą ceną ziemi. Może bowiem okazać się, że wykonanie przyłączy jest bardzo kosztowne i jego koszt przekroczy nawet wartość gruntu. W najgorszym wypadku – przyłączy nie da się wykonać wcale. Przed zakupem działki nieuzbrojonej najlepiej jest udać się do dostawców poszczególnych mediach i poprosić o wycenę doprowadzenia przyłączy. Dopiero wtedy można podjąć decyzję, czy zakup danej ziemi jest faktycznie opłacalny.