Strona główna » Blog » Działki blisko wody. Zalety i wady

Działki blisko wody. Zalety i wady

działki w pobliżu jeziora

Dom w pobliżu jeziora to marzenie bardzo wielu osób. Głównym atutem takiej lokalizacji są rzecz jasna względy rekreacyjne, gdyż naturalne zbiorniki wody zachęcają do różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Zwykle znajdują się w otoczeniu przyrody – lasów i łąk – co niewątpliwie stanowi dodatkowy atut. Często jednak pojawia się dylemat, czy zakup działki budowlanej to rzeczywiście jest dobry pomysł. W tym artykule przedstawimy najważniejsze wady i zalety tego rozwiązania.

Dlaczego warto zdecydować się na działkę budowlaną w pobliżu wody?

Działki nad wodą najczęściej zlokalizowane są na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich i stref zurbanizowanych, dlatego też gwarantują spokój, bliskość z naturą, sielskie krajobrazy. Tego typu nieruchomości cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Doskonałym tego przykładem są działki budowlane w Kobylance, które przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną. W pobliżu znajduje się jezioro Miedwie, lasy Puszczy Goleniowskiej, łąki i pola. Grunty w Kobylance uzbrojone są w media: prąd, gaz ziemny, wodę, a także kanalizację. Istotnym atutem tej lokalizacji, poza bliskością do piątego co do wielkości jeziora w Polsce, jest bardzo dobre połączenie do większych miast — Szczecina (20 minut jazdy samochodem), a także Goleniowo czy Stare Czarnowo.

Jak się zatem okazuje, działka nad wodą może być atrakcyjna nie tylko ze względu na wiele możliwości rekreacji na łonie natury czy spokój, ale również na bardzo dobre skomunikowanie z terenami zurbanizowanymi.

Jakie są wady działek blisko wody?

Działka budowlana w pobliżu jeziora może być świetną inwestycją, jednak podobnie jak w przypadku każdej innej nieruchomości, warto pozyskać jak najwięcej informacji na jej temat przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, czy teren, na którym znajduje się parcela, nie ma skłonności do zalewania, szczególnie w okresie roztopów. Takie informacje można uzyskać np. w urzędzie gminy. Zwróć też uwagę na to, czy działka nie znajduje się na terenie chronionym lub przynależącym do parku narodowego.