Strona główna » Blog » Fakty i mity na temat mieszkania na przedmieściach

Fakty i mity na temat mieszkania na przedmieściach

mity i fakty

Działki budowlane cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Coraz więcej osób pragnie zamienić swoje M2 czy M3 na domek jednorodzinny na obrzeżach miasta lub nawet na wsi. Bez wątpienia bardziej komfortowo mieszka się na dużej przestrzeni, ale ceny mieszkań 80-100 m² są bardzo wysokie. W wielu przypadkach znacznie bardziej opłaca się kupno działki i wybudowanie własnego domu, który będzie miał jeszcze większą powierzchnię. Najtańsze działki są oczywiście na obrzeżach i na wsiach. Wokół mieszkania na przedmieściach krąży wiele mitów. Poznaj zebrane przez nas fakty i mity o własnym domu poza miastem.

Dom na przedmieściach to trudny dojazd do miasta

Mit. Infrastruktura w Polsce stale się rozwija, a zdecydowana większość sporych miasta ma dobrej jakości drogi dojazdowe i obwodnice. Doskonałym przykładem jest tutaj nie tylko Warszawa czy Trójmiasto, ale też Szczecin. Działki przy prawobrzeżu Szczecina w takich miejscowościach jak Kobylanka czy Morzyczyn oferują dojazd do centrum w zaledwie kilkanaście minut. Biorąc pod uwagę,  jak dużo czasu przeciętnie spędza się w korkach w mieście, nie wydaje się to długo.

Działki budowlane są drogie

Mit. Ceny mieszkań są bardzo wysokie i prognozy na najbliższe lata jasno mówią, że stale będą wzrastać. Kupując działkę budowlaną na obrzeżach miasta i budując na niej dom, stawka za metr kwadratowy jest o wiele niższa w ogólnym rozrachunku, niż w przypadku kupna mieszkania w centrum.

Utrzymanie domu jest drogie

Mit. Koszt utrzymania domu jednorodzinnego jest zbliżony, a nawet niższy niż w przypadku mieszkania. Opłaty za prąd, gaz i wodę są na podobnym poziomie. Dom jednak oferuje dodatkowe możliwości generowania oszczędności, jak na przykład odnawialne źródła energii, studnia głębinowa, korzystanie z deszczówki. Największym wydatkiem w mieszkaniu jest czynsz, o który nie muszą się martwić posiadacze domu. Koszty mogą wyrównać się po doliczeniu podatku, wyższego ubezpieczenia oraz okresowych przeglądów, na przykład kominiarskich.

Przedmieścia to ograniczony dostęp do kultury

Fałsz. W gminach znajdują się gminne ośrodki kultury, a w wielu wsiach regularnie odbywają różnego rodzaju imprezy. Nie każda z nich ma łatwy dostęp do kultury, ale na pewno można znaleźć wyjątki. Doskonałym przykładem są domy w Kobylance pod Szczecinem, gdzie w okolicy znajduje się jezioro Miedwie z długą promenadą i amfiteatrem, na którym odbywają się koncerty. Oprócz tego w okolicy działa kompleks sportowy, wypożyczalnie rowerów i łódek, a także jest wiele placów zabaw dla dzieci. Wszystko to rekompensuje nieco bardziej utrudniony kontakt z miastem.

Wokół domu jest więcej pracy

Prawda. Oczywiście można zatrudnić pomoc domową, ogrodnika, jednak z reguły większość ludzi zajmuje się domem i przestrzenią wokół niego samodzielnie. Mieszkając w bloku, nie trzeba martwić się o ogrzewanie, ciepłą wodę, odśnieżenie chodnika czy zepsuty domofon. W przypadku domu trzeba samodzielnie odśnieżać, kosić trawę, naprawiać drobne usterki, a także pamiętać o centralnym ogrzewaniu i ciepłej wodzie.

Przedmieścia to komfort otwartej przestrzeni

Być może krajobraz za kilka lat się zmieni – na pewno należałoby to sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednak w przypadku domów blisko lasów, parków krajobrazowych czy jeziora, jak na przykład oferowane przez nas domy nad Miedwiem w Kobylance, krajobraz nie powinien się pogorszyć. W końcu prawdopodobieństwo zlikwidowania zbiornika wodnego czy parku jest niezwykle niskie.

Działka budowlana na obrzeżach to cisza i spokój

I prawda, i mit. Wszystko zależy od lokalizacji, ponieważ można kupić działki budowlane niedaleko lotniska, trakcji kolejowej czy drogi szybkiego ruchu. Ponadto często sąsiad może rozpocząć koszenie trawy lub ścinanie gałęzi z samego rana w sobotę. Jednak w ogólnym rozrachunku życie na przedmieściach toczy się wolniej, a okolica jest o wiele cichsza i spokojniejsza niż w centrum.