Strona główna » Blog » Fakty i mity na temat sprzedaży działek budowlanych

Fakty i mity na temat sprzedaży działek budowlanych

działka budowlana

Nasza firma specjalizuje się w sprzedaży działek budowlanych w Kobylance zlokalizowanych w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Sprzedaż działki to przedsięwzięcie, które wymaga pewnego przygotowania. W tym artykule obalamy najczęstsze mity dotyczące sprzedaży działek, z jakimi niejednokrotnie spotkaliśmy się w naszej pracy.

  • Mit 1: Lepiej sprzedać działkę bez pomocy pośredników.

Takie stwierdzenie często można usłyszeć, a dotyczy ono nie tylko działek, ale i innych nieruchomości. Zwykle wydaje nam się, że sprzedaż bez pośredników jest po prostu tańsza. Niestety problemy pojawiają się zwykle już na początku, a najczęściej dotyczą właściwej wyceny nieruchomości, określenia grupy docelowej, doboru odpowiednich kanałów komunikacji z potencjalnymi klientami. Sprzedaż działki wymaga od nas dyspozycyjności, doskonałego rozeznania w kwestii niezbędnej dokumentacji oraz zagadnień prawnych, a także umiejętności negocjacyjnych. Pośrednicy mają niezbędne kompetencje i w ramach współpracy zapewniają kompleksową obsługę. Dodatkowo pamiętajmy, że agencje nieruchomości są w stanie dotrzeć z ogłoszeniem do zdecydowanie szerszego grona odbiorców niż osoby prywatne. Niejednokrotnie się zdarza, że sprzedający przez długi czas, nawet przez kilka lat, próbuje bezskutecznie znaleźć nabywcę na swoją działkę, po czym nawiązując współpracę z pośrednikiem, sprzedaje ją w ciągu kilku miesięcy. Zatem opinia, że lepiej sprzedaż działkę bez pomocy pośredników raczej nie jest do końca słuszna.

  • Mit 2: Działkę można podzielić dowolnie, jak tylko chce właściciel.

Właściciel nie może podzielić gruntu, jak mu się podoba. Podział działek regulowany jest przez prawo, w tym przypadku należy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oczywiście właściciel zawsze powinien zasugerować swoją propozycję dogodnego podziału działki, jednak w ostateczności to geodeta podejmuje ostateczną decyzję. Pamiętaj, że działki po podziale muszą być funkcjonalne, kształtne i ustawne, aby nadawały się do zastosowania w przyszłości, np. pod budowę nowych obiektów. Plany zagospodarowania oraz szereg innych opracowań w znacznym stopniu narzucają sposób podziału gruntów.

  • Mit 3: Ceny działek zawsze należy zawyżać.

Prawdą jest, że sprzedając działkę, zawsze należy być przygotowanym na negocjacje, co nie oznacza jednak, że dobrą praktyką jest celowe zawyżanie ceny. Aby doszło do jakichkolwiek rzeczowych rozmów z potencjalnymi nabywcami, cena zawsze powinna być właściwie oszacowana. Zawyżanie ceny tylko po to, aby “było z czego zbijać” niestety zwykle może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Jeśli więc naprawdę zależy ci na sprzedaży działki i chcesz znaleźć nabywcę w najbliższej przyszłości, powinieneś zaproponować cenę, która będzie zgodna z rzeczywistą wartością gruntów. Przy wycenie najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który na podstawie specyfiki działki, realiów rynkowych oraz własnych doświadczeń odpowiednio wycenić działkę w taki sposób, aby zachęcić potencjalnych nabywców, a jednocześnie wyznaczyć pewne granice do negocjacji.