Strona główna » Blog » Jak COVID-19 wpłynął na sprzedaż działek budowlanych?

Jak COVID-19 wpłynął na sprzedaż działek budowlanych?

Działki budowlane w Kobylance obok Szczecina

Pandemia koronawirusa wpływa na każdą gałąź gospodarki, w tym również rynek nieruchomości. Czy sprzedaż działek budowlanych w czasach pandemii jest trudna? Czy może łatwo jest znaleźć prawdziwe zakupowe okazje? Każdy przypadek biznesowy jest inny. Wiele firm zmuszonych zostało zamknąć swoją działalność – zarówno budowlanych, jak i biur nieruchomości, ale również przedsiębiorstw, w których pracowali potencjalni kupcy, którzy dzięki pracy mieli pieniądze na inwestowanie w działki budowlane czy mieszkania. Z powodu kryzysu mniej osób poszukuje nieruchomości. Jednak osoby, które postanowiły zainwestować, zmieniły swoje preferencje i chętniej zamieniłyby mieszkanie na dom jednorodzinny. Wniosek jest prosty – zakup domu czy działki budowlanej pozwala stworzyć bezpieczne miejsce do życia, umożliwia posiadanie własnego ogrodu czy zmniejsza ryzyko kontaktu z innymi osobami, np. na klatce schodowej. Ludzie docenili balkony, tarasy czy loggie.

Zakup działki budowlanej w czasie COVID-19

Jak wygląda zakup działki budowlanej w czasie COVID-19? Przede wszystkim wyraźnie zauważalne są utrudnienia związane z prezentacją nieruchomości. Wszystko odbywa się w dużym rygorze sanitarnym, a czasami dostępne są jedynie prezentacje online czy wizualizacje. Zakup działki budowlanej wiąże się z nieco mniejszym ryzykiem niż domu lub mieszkania, ponieważ posesję ogląda się na świeżym powietrzu, gdzie łatwiej jest o zachowanie dystansu społecznego.

Oprócz utrudnień związanych z samym obejrzeniem posesji mogą wystąpić problemy z dopełnieniem wszystkich formalności. W związku z utrzymującym się od kilku miesięcy zagrożeniem stanem epidemiologicznym w Polsce część urzędów nie funkcjonuje normalnie. Urzędy Miast i Gmin skracają godziny otwarcia lub ograniczają oferowane usługi. Na wizyty umawia się telefonicznie lub online, a czas oczekiwania może wynosić nawet kilkanaście dni w zależności od regionu. Część formalności można jednak dopełnić elektronicznie, co bez wątpienia jest dużym ułatwieniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kancelarii notarialnych, z których część pracuje w krótszym wymiarze godzin przy ograniczonej liczbie pracowników.

Kolejnym problemem związanym z zakupem działki budowlanej w czasie COVID-19 jest trudność ze swobodnym poruszaniem się. Chociaż nie został wydany żaden oficjalny zakaz podróży między województwami lub powiatami, to sytuacja epidemiologiczna zmienia się dynamicznie i rosnąca liczba zakażeń może wpłynąć na kolejne restrykcje. Wówczas prezentacja działki budowlanej na sprzedaż będzie jeszcze bardziej utrudniona. Część ludzi kupuje grunty pod budowę własnego domu, jednak są też osoby, które decydują się na stworzenie miejsca rekreacyjnego czy postawienie domku letniskowego. Wówczas poszukują działek budowlanych nad jeziorem lub pod lasem i często muszą przebyć kilkaset kilometrów, aby je obejrzeć. W stanie zagrożenia epidemiologicznego może być to utrudnione.

Ceny działek budowlanych

Pierwszy duży spadek cen nieruchomości odnotowano w Polsce w 2008 roku. Następnie ceny się unormowały i ponownie spadły w 2013 roku. Przez kolejne lata obserwowaliśmy coraz wyższe ceny za m2 mieszkań, domów czy gruntów. Z powodu pandemii koronawirusa widać niewielki spadek cen działek budowlanych. Jednocześnie ludzie bardziej interesują się zakupem działek i budową własnego domu niż kupnem własnego M4 w bloku. Popyt na działki budowlane i rekreacyjne stale rośnie. Związane jest to na pewno z komfortem mieszkaniowym, bezpieczeństwem i docenieniem przestrzeni wypoczynkowej jak ogród czy taras. Wielu ludzi czeka na prawdziwe zakupowe okazje, a prognozy o niższych cenach za metr powodują wzrost zainteresowania Polaków inwestowaniem w nieruchomości.