Strona główna » Blog » Jak dobrać kształt i rozmiar działki pod budowę domu?

Jak dobrać kształt i rozmiar działki pod budowę domu?

Potencjał działek o nietypowych kształtach

O tym, że rozmiar działki ma bardzo duże znaczenie dla specyfiki budynku, który w przyszłości docelowo na niej powstanie, doskonale wszyscy wiemy. Jednak już kwestia kształtu danego terenu bardzo często jest pomijana. Tymczasem jest to bardzo ważny aspekt, który może w przyszłości wpłynąć na realizację naszej nieruchomości. Na kształt powinni zwrócić uwagę przede wszystkim kupujący, którzy wybrali lub planują nabyć działkę mniejszą niż 1000 m2, gdyż od tego zależy to, jaki dom będziemy mogli na niej postawić oraz jakie będzie jego otoczenie. W naszej ofercie dostępne są różne działki na sprzedaż w Kobylance, a każda z nich zapewnia wiele ciekawych możliwości dla inwestorów.

Kształt działki a projekt domu

Rozmiar oraz kształt działki mogą być kluczowymi czynnikami, które zadecydują o tym, jaki dom w przyszłości wybudujemy na danym terenie – czy będziemy mogli wybrać gotowy projekt z katalogu, czy też będziemy zmuszeniu szukać lub wykonywać projekt indywidualny na specjalne zamówienie.

Kształt działki wpływa również na jej cenę i czasem kupujący może na tym skorzystać. Dlaczego? Działki o nietypowym kształcie traktowane są jako “problematyczne” i często oferuje się je po niższych cenach, a to zachęca do zakupu. I często taka inwestycja bywa trafiona. Zanim jednak zdecydujemy się na nią, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na powierzchnię danego terenu. Dodatkowo warto zastanowić się, czy spełni ona wszystkie wymogi prawne oraz nasze oczekiwania, a także czy zwyczajnie będziemy mieć “pomysł” na jej zabudowanie w przyszłości.

Potencjał działek o nietypowych kształtach

Zanim od razu odrzuciłam pomysł zakupu działki o nietypowym kształcie, warto pomyśleć nad ewentualnymi możliwościami jej zagospodarowania. Szczególnie atrakcyjne mogą okazać się niekształtne parcele, których rozmiary są dość spore, a cena atrakcyjna. Bardzo często spotyka się działki długie, a wąskie. W tym przypadku należy pamiętać, że krótsze boki takiej parceli nie mogą mieć mniej niż 20 m długości. Wtedy przy zachowaniu wszystkich wymogów prawnych będziemy mogli wybudować dom o szerokości 10 m, a to daje nam możliwość wyboru spośród wielu gotowych projektów.

Nieco bardziej problematyczne okazują się działki w kształcie trapezu, ale w bazie gotowych projektów również będziemy mogli znaleźć propozycję domów o odpowiednio wyrzeźbionej bryle. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku bardzo ważny jest odpowiedni rozmiar działki. Takie działki najlepiej wybierać znając ją przybliżone wymiary nieruchomości, którą planujemy w przyszłości na niej budować.

Najbardziej kłopotliwe bywają działki w kształcie trójkąta, chociaż ten typ oferowany jest najrzadziej. Rozsądne rozplanowanie takiej parceli bywa wyzwaniem, co nie oznacza jednak, że nie da się na niej wybudować domu. Inwestor będzie musiał wykazać się jednak sporą pomysłowością. W tym przypadku szczególnie istotny jest rozmiar. Oczywiście im większa działka trójkątna, tym lepiej, gdyż będziemy mogli wybierać spośród projektów dedykowanych działkom trapezowym. Jeśli działka jest mała, trzeba będzie postarać się o wykonanie indywidualnego projektu domu o nietypowej bryle, która będzie dopasowana do skośnie zbiegających się granic terenu. Plusem jest to, że zapewne taką działkę będziemy mogli nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach.