Strona główna » Blog » Jak oszacować procentowy kąt nachylenia działki?

Jak oszacować procentowy kąt nachylenia działki?

działka z lotu ptaka

Budowa domu na pochyłym terenie jest skomplikowana i może przysporzyć wielu problemów zarówno na etapie projektowym, jak i podczas trwania całej realizacji inwestycji. Wymaga przede wszystkim indywidualnego podejścia, a także szeregu analiz wykonanych przez inżynierów w kwestii samego posadowienia budynku. Niezwykle istotny jest także dobór odpowiedniej konstrukcji i formy. Ukształtowanie terenu narzuca pewne rozwiązania architektoniczne, dlatego procentowy kąt nachylenia działki dobrze jest określić jeszcze na etapie kupna nieruchomości. Ma on wpływ na dalszą inwestycję i wybór projektu domu, dlatego lepiej mieć pewność, że dana bryła może faktycznie zostać ustawiona na zakupionym terenie. Im większy kąt nachylenia działki i im bardziej nieregularny jest jej kształt, tym ciężej jest wybrać odpowiedni projekt domu.

Oszacowanie procentowego kąta nachylenia działki jest bardzo proste. Przede wszystkim informacje takie można uzyskać z map geodezyjnych. Samo nachylenie działki określa drogowiec, korzystając ze swoich narzędzi pomiarowych. Do jego samodzielnego oszacowania potrzebujesz wysokości działki nad poziomem morza oraz jej dokładną długość. Samą wysokość najlepiej jest zmierzyć na krawędzi działki w kilku punktach i wyciągnąć średnią. Później potrzebna jest znajomość podstawowej matematyki, a dokładniej wyliczenie sinusa kąta odpowiadającego pochyleniu. W praktyce jest to wysokość działki dzielona na jej długość. Wszystko trzeba pomnożyć przez 100, aby uzyskać  wynik w procentach. Samo 100% nachylenia odpowiada kątowi nachylenia 45°. Jednak budowa domu w takich warunkach może być zbyt kosztowna.

Mocno pochylona działka a budowa domu

Jeśli kupowana działka znajduje się na wzniesieniu, trzeba zwrócić uwagę na to, w którym kierunku jest pochylona. Najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy stok jest nachylony od strony południowej lub północno-zachodniej. Można wtedy zaoszczędzić nawet do 10% energii w odniesieniu do domu wybudowanego na płaskim terenie. Najwygodniejsze do zagospodarowania są bez wątpienia działki o nachyleniu nieprzekraczającym 5%. Przy większym nachyleniu, szczególnie w kierunku północnym, teren może być słabo nasłoneczniony, chłodny i wilgotny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że budowa domu na terenie o dużym nachyleniu może znacznie podnieść koszty całej inwestycji. Chociaż na pewno walory widokowe wynagrodzą taką budowę, tak problemem może być niestabilność gruntu czy woda opadowa (drenaż jest konieczny). Dom najlepiej też wznieść jak najwyżej, jednak należy pamiętać o zachowaniu wszystkich odległości regulowanych przez prawo: między innymi od sąsiednich budynków, drogi, kanalizacji, rurociągów gazowych. Decydując się zatem na zakup nieruchomości o pochylonym terenie, warto jest sprawdzać od razu działki budowlane uzbrojone.

Budowa domu na skarpie

Kupując działkę budowlaną o pewnym nachyleniu – przede wszystkim większym niż 5% – trzeba sprawdzić możliwość usytuowania bryły względem stron świata. Zazwyczaj od strony stoku tego typu konstrukcja pozbawiona jest okien, gdyż byłyby one i tak zacienione i powodowałyby duże straty ciepła. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy front budynku wychodzi na południe. Umożliwia to uzyskanie pasywnych zysków solarnych, rozjaśnia pomieszczenia codziennego użytku i otwiera piękny widok z salonu czy kuchni. Bardzo często układ funkcjonalno-przestrzenny domu na skarpie jest odwrócony do standardowego budynku. Oznacza to, że pomieszczenia dzienne, jak kuchnia, salon i jadalnia, znajdują się na górze, natomiast dół przeznaczony jest tylko na sypialnie i pomieszczenia gospodarcze.

Badania geologiczne działki mogą wskazać konieczność budowy muru oporowego wokół domu, który ma zabezpieczyć grunt przed osuwaniem się. Inną opcją jest wyrównanie terenu. Oba te rozwiązania niestety nieco podnoszą koszt inwestycji. Fundament domu na skarpie musi mieć odpowiednią strukturę przystosowaną do pochyłego terenu. Najczęściej wybór pada na fundamenty schodkowe, które mają formę stopni i ich poziom zmienia się wraz z nachyleniem. Alternatywą jest zastosowanie wysokich ścianek fundamentowych usztywnionych wieńcem na poziomie podłogi najniższej kondygnacji. Jako że część budynku będzie zagłębiona w ziemi, dobrze jest skonsultować z architektem projekt domu z częściowym lub całkowitym podpiwniczeniem, które sprawdzi się do pomieszczeń gospodarczych czy garażu.

Korzyści płynące z domku na wzgórzu

Czy domek na wzgórzu ma wyraźne korzyści, które mogą czynić działkę o dużym nachyleniu atrakcyjną? Oczywiście, że tak! Chociaż koszt wybudowania domu ze względu na równanie terenu czy specyficzne fundamenty jest nieco wyższy, tak budynek usytuowany na zboczu będzie ciekawie wyeksponowany i zapewni wspaniałe widoki z części dziennej domu. Jest to świetne rozwiązanie dla nowoczesnych, modernistycznych domów o prostej bryle i wielu tarasach. Dom usytuowany na zboczu jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Otwiera pomieszczenia na wspaniałe widoki perspektywiczne. Trzeba jednak mądrze wybrać działkę pod budowę domu i nie kierować się tylko ładnym widokiem. Odpowiednie wykorzystanie pochyłości terenu to klucz do sukcesu, który sprawi, że dom będzie nie tylko piękny, ale też funkcjonalny.