Strona główna » Blog » Jakie kryteria musi spełniać działka budowlana?

Jakie kryteria musi spełniać działka budowlana?

działka budowlana

Każda osoba, która chce kupić działkę budowlaną, przed finalizacją zakupu powinna sprawdzić stan prawno – formalny oraz możliwość zagospodarowania przestrzennego gruntu, który chce nabyć. Dzięki temu uniknie kłopotów związanych z dalszymi działaniami, w tym z budową domu lub innej inwestycji.

Co należy sprawdzić przed kupnem?

Zanim kupujący podpisze umowę kupna – sprzedaży, powinien rzecz jasna sprawdzić, czy działka budowlana, którą chce nabyć, należy do osoby, która chce ją sprzedać. Warto zatem wymagać od zbywającego poświadczonego notarialnie wpisu z wszystkich ksiąg wieczystych. Należy przy tym mieć na uwadze, że każdy odpis jest uznawany za ważny i aktualny, jeśli został wydany nie później niż na trzy miesiące przed dokonywaniem transakcji. Warto samodzielnie udać się do sądu i poprosić o informacje na temat gruntu, którego kupno się rozważa. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne.

Kolejną rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest  ewidencja gruntów i budynków, do której powinna być wpisana nabywana działka. Odnalezienie odpowiednich oznaczeń ułatwi nie tylko sporządzenie umowy, ale również późniejsze procedury budowlane.  Dodatkowo nie można zapominać o ustaleniu, pod jakie budownictwo został przeznaczony grunt. Takie informacje można uzyskać w gminie lub urzędzie miasta, gdzie przechowuje się plany zagospodarowania przestrzennego. 

Kiedy wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane, przychodzi czas na formalności – kupno działki i sporządzenie aktu notarialnego, który potwierdzi, że kupujący stał się prawnie właścicielem gruntu. Należy mieć tutaj na uwadze, że są to dodatkowe koszty, które należy uwzględnić, szukając finansowania zakupu.