Strona główna » Blog » Kilka słów o jeziorze Miedwie

Kilka słów o jeziorze Miedwie

Jezioro Miedwie

Jezioro Miedwie znajduje się w północno-zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego na Równinie Pyrzyckiej. Przez Miedwie przepływa rzeka Płonia, a z większych cieków uchodzą do niego Ostrowica, Miedwinka, Gowienica Miedwiańska, Rów Kunowski. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to piąte co do wielkości jezioro w Polsce (35 km2), z największą w kraju kryptodepresją (29,8 m p.p.m.).

Historia jeziora

Jezioro jest pozostałością dawnego akwenu zwanego Zastoiskiem Pyrzyckim, w którym gromadziły się wody topniejącego lądolodu. Zastoisko przez lata stopniowo zmniejszało swój rozmiar. W XVII wieku król Fryderyk wielki zarządził meliorację okolic jeziora celem uzyskania żyznych ziem uprawnych. Powierzchnia jeziora zmniejszyła się jeszcze bardziej. Podczas II wojny światowej nad jeziorem funkcjonowała torpedownia Gerätewerke Pomeren Madüsee należąca do Luftwaffe. Na wschodnim brzegu w Kluczewie przez wiele lat funkcjonowała też baza lotnicza Armii Czerwonej. W 1976 roku wybudowano jaz, który reguluje odpływ wody z Miedwia, co poskutkowało większymi wahaniami poziomów wód.

Miedwie dzisiaj

Jezioro Miedwie ma piękne, w większości bezleśne brzegi, które sprzyjają relaksowi nad wodą. Okoliczni mieszkańcy coraz chętniej kupują domy nad Miedwiem, by móc oderwać się od miejskiego zgiełku Szczecina czy Stargardu. Powstające osiedla usytuowane w pobliżu lasu kuszą tych, którzy chcieliby zamieszkać bliżej Matki Natury, jednak stosunkowo blisko centrum dużego miasta. Miejscowości takie jak np. Kobylanka ściągają nowych mieszkańców bogatą infrastrukturą: szkołą podstawową, ośrodkiem zdrowia, urzędem pocztowym czy biblioteką. Miedwie to raj dla wędkarzy. Jezioro zamieszkuje wiele gatunków ryb, takich jak sielawa, szczupak czy sandacz, a także gatunek autochtoniczny – sieja miedwiańska. Na brzegach jeziora znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu wodnego i kilka kąpielisk. Miłośnicy aktywnego wypoczynku pokochali Miedwie za okoliczne szlaki rowerowe, piesze, a także… kajakowe. Przebywając nad Miedwiem, nie można się nudzić.