Strona główna » Blog » Komu poleca się działki o powierzchni 1650 m2?

Komu poleca się działki o powierzchni 1650 m2?

zabudowa bliźniacza

Średnia wielkość wybudowanego w Polsce w 2020 roku domu jednorodzinnego wynosiła 132,8 m2, co daje sporej wielkości dom parterowy albo piętrowy z jednym lub nawet dwoma stanowiskami w garażu. Minimalna działka do budowy takiego domu musi mieć ok. 400-450 m2 w przypadku dwóch pięter i 560-600 m2 w przypadku parterowych domów bez poddasza użytkowego.

Oczywiście są to wartości minimalne i na takiej działce nie będzie już miejsca na taras czy ogród. Co można jednak zrobić, dysponując działką o powierzchni 1650 m2. Nasze propozycje to:

 • budowa bardzo dużego domu,
 • budowa domu w zabudowie bliźniaczej,
 • stworzenie działki rekreacyjnej,
 • pomysł na biznes.

Budowa dużego domu

Działka o powierzchni 1650 m2 pozwala wybudować bardzo duży dom o powierzchni użytkowej 4 czy 5 razy większej niż statystyczny polski dom z 2020 roku. Może się w nim znajdować kilka sypialni, każda z oddzielną łazienką i garderobą, ogromna kuchnia z jadalnią i salonem, dodatkowym gabinetem, garaż z trzema stanowiskami, a nawet kryty basen. Jest to dobra opcja dla bardzo dużej rodziny lub rodziny średniej wielkości, w której rodzice pracują z domu i mają oddzielne gabinety. Warto też wspomnieć, że budowa domu takiej wielkości w stanie surowym to koszt sięgający miliona złotych, a nawet więcej. Wszystko zależy od zastosowanych materiałów i wyposażenia. Od razu nasuwa się wniosek, że tak wielki dom na dużej działce budowlanej stawiany jest przez ludzi zamożnych.

Duża działka budowlana pomysłem na biznes

Duża działka budowlana to też świetna opcja, aby założyć własny biznes. Na takiej powierzchni bez problemu można wznieść magazyn, dodatkowy garaż lub warsztat (motoryzacyjny, stolarski czy inny). Dobrym pomysłem może też być budowa domków letniskowych, jeśli działka znajduje się blisko atrakcyjnych miejsc, jak na przykład jezioro. Wielu naszych klientów, którzy kupili działkę obok Szczecina niedaleko jeziora Miedwie, zdecydowało się na podobną inwestycję.

Budowa domu w zabudowie bliźniaczej

Inną opcją sprawdzającą się w przypadku działki o tak dużej powierzchni jest budowa domu w zabudowie bliźniaczej. Jest to dobry pomysł dla inwestora, który może sprzedać taki budynek dwóm rodzinom. Ta propozycja może się również spodobać grupie przyjaciół, którzy mogliby mieszkać blisko siebie, a także rodzinie. Często na działkach o takiej powierzchni stawiane są domy w zabudowie bliźniaczej przez rodzeństwo, gdy grunt dostaną na przykład w spadku po rodzicach.

Działka rekreacyjna  o powierzchni 1650 m2

Duża działka o powierzchni 1650 m2 daje ogromne możliwości jej zagospodarowania. Budowany dom wcale nie musi zajmować większości działki. Ogromną część terenu można w takim wypadku poświęcić na stworzenie powierzchni rekreacyjnej. Na działce o takiej wielkości obok domu z pewnością znajdzie się miejsce na:

 • ogromny ogród z kwiatami, krzewami, oczkiem wodnym, alejkami,
 • sad,
 • ogródek działkowy ze świeżymi warzywami, owocami i ziołami,
 • basen,
 • ogród zimowy,
 • ognisko i grilla,
 • altanę,
 • plac zabaw.

Niektórzy decydują się na dużą szklarnię, drewniany domek dla dzieci (np. na drzewie), a nawet pole golfowe. Wszystko zależy od możliwości finansowych i fantazji właścicieli.

Duża działka nad jeziorem

Czy warto kupić dużą działkę nad jeziorem i czy można taką znaleźć? Oczywiście! Jedną z naszych inwestycji jest Osiedle Nowy Horyzont w Kobylance. Klienci mają możliwość tutaj budowy domu nad Miedwiem, które jest najgłębszym jeziorem i jednym z największych (zajmuje piąte miejsce) w Polsce. Duża działka nad jeziorem to doskonała szansa, aby nie tylko wybudować własny dom, ale również  postawić domek wakacyjny dla gości. Ponadto na takiej działce na pewno znajdzie się miejsce, by schować łódkę, kajaki czy rower. Rzeczy te mogą być przeznaczone do użytku przez rodzinę, ale również wynajmowane przyjezdnym.

Jak dużą działkę pod budowę domu kupić?

Zdaniem fachowców idealna działka pod budowę domu ma kształt kwadratu lub prostokąta jak najbardziej zbliżonego do kwadratu, a jej powierzchnia wynosi około 1000 m2. Oznacza to, że bez problemu zmieści się na niej dom parterowy lub piętrowy dla kilkuosobowej rodziny, w którym znajdą się trzy sypialnie, salon, dwie łazienki i miejsce parkingowe (lub dwa). Kupno większej działki to możliwość budowy większego domu, który będzie posiadał dodatkowe udogodnienia, jak większy garaż, basen czy dodatkowe pomieszczenia gospodarcze (na przykład na oddzielną pralnię). Oprócz tego większy teren umożliwia stworzenie bardziej wyszukanego ogrodu z większą liczbą atrakcji. Jednak aby zagospodarować bardzo dużą działkę, trzeba przemyśleć każdy metr, aby wszystko tworzyło spójną kompozycję.