Strona główna » Blog » O czym należy pamiętać przed budową domu?

O czym należy pamiętać przed budową domu?

działki budowlane

Wiele osób cieszy się na myśl o zamianie mieszkania na wymarzony dom. Zanim jednak wypiją pierwszą kawę na własnym tarasie, muszą pamiętać o dopełnieniu kilku formalności.

Zakup działki

Zakup działki budowlanej jest równie ważny, jak wybór projektu domu. Dlaczego najpierw  należy kupić działkę? Przede wszystkim dlatego, że jej parametry mają spory wpływ na to, jaki dom będzie można na niej wybudować. Tańsze są oczywiście działki położone daleko od często użytkowanej infrastruktury. Jednak dają one niższy komfort życia po budowie domu – do sklepu, szkoły, czy pracy trzeba długo dojeżdżać. Kosztowne może też okazać się doprowadzenie do takiej działki mediów. Lepszą inwestycją są działki uzbrojone na specjalnie przygotowanych pod zabudowę osiedlach. Wybierając działkę warto zastanowić się dobrze nad jej powierzchnią, kształtem a nawet naświetleniem.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim podpiszemy umowę kupna działki, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie coraz częściej można go znaleźć na stronie gminy. Dzięki niemu dowiemy się, jakie budynki mogą powstawać w danej okolicy, m.in. to, jak wysokie mogą być, jaki mogą mieć maksymalny metraż i odległość od drogi. Sprawdzimy w nim też, jak ma być zagospodarowana najbliższa okolica.

Projekt domu i zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Przed budową domu musimy kupić jego projekt. Wielu projektantów dysponuje gotowymi projektami, które adaptują tylko pod wymagania danej działki, można też zamówić projekt indywidualny. Druga opcja jest oczywiście droższa. Budowę domu zgłasza się (lub ubiega o pozwolenie) w starostwie lub urzędzie miasta. Uzyskanie pozwolenia jest konieczne, jeśli obszar oddziaływania budynku wykracza poza działkę, lub też przypadku domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej oraz innych domów jednorodzinnych usytuowanych w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki. Ważność zgłoszenia i pozwolenia na budowę wynosi 3 lata. W tym czasie trzeba rozpocząć prace. Musi to zostać udokumentowane odpowiednim zapisem w dzienniku budowy.