Strona główna » Blog » Położenie działki. Dlaczego to ma znaczenie?

Położenie działki. Dlaczego to ma znaczenie?

działka budowlana położenie

Decyzja o zakupie działki budowlanej powinna być poparta dokładną analizą wszystkich czynników, które w przyszłości mogą mieć bezpośredni wpływ na jej zagospodarowanie. Od tego, jak usytuowana jest działka, zależeć będzie rozplanowanie pomieszczeń w domu. Może również determinować dobór projektu budowanej nieruchomości, a nawet jej wygląd zewnętrzny.

Dobrze położona działka – najważniejsze cechy

To, czy dana działka, jaką planujemy nabyć, jest dobrze położona, zależy od kilku czynników. Warto przeanalizować je wszystkie, ponieważ mogą mieć bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób będziemy mogli w przyszłości wykorzystać ten teren.

Metraż działki jest ważny, ale nie mniejszą rolę odgrywa jej kształt. Jeśli planujemy budowę domu, warto unikać działek o nietypowych kształtach, gdyż może to nieco utrudnić realizację wielu projektów budowlanych. Najlepiej wybierać działki kwadratowe lub prostokątne (zbliżone do kwadratu).

Kolejna kwestia to topografia działki. Należy unikać terenów nazbyt pochyłych, gdyż mogą one wiązać się z koniecznością podpiwniczenia budynku, a to pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Najatrakcyjniejsze są działki na terenach płaskich, chociaż w takich przypadkach warto też zweryfikować dany teren pod kątem występowania ewentualnych podtopień.

Następnie należy skupić się na orientacji działki. W większości przypadków wybierane są działki z drogą znajdującą się od strony wschodniej lub południowej. Bardzo ważne jest, aby już na etapie wyboru terenu przeznaczonego pod budowę wyobrazić sobie umiejscowienie domu, ogrodu, zabudowań gospodarczych i innych elementów architektury przydomowej.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Optymalne położenie działki wpływa również na jej dostępność do całej infrastruktury lokalnej, a przede wszystkim drogi publicznej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy sprawdzić, czy działka posiada bezpośredni dojazd do drogi i czy dojście jest bezpieczne. Bardzo ważny jest również dostęp do wszystkich mediów, a więc przede wszystkim przyłączy energetycznych, gazowych, wodnych, wodociągowych, teletechnicznych itp.