Strona główna » Blog » Projekt domu czy zakup działki? Czym zająć się najpierw?

Projekt domu czy zakup działki? Czym zająć się najpierw?

Zakup działki budowlanej

Osoby planujące wybudować swój nowy dom często nie mogą doczekać się przygotowania jego projektu. Część z nich zastanawia się nawet, czy najpierw nie stworzyć projektu, który spełni wymagania wszystkich domowników, a dopiero potem nie zając się poszukiwaniem miejsca, w którym będzie można go zrealizować. To zdecydowanie zły pomysł. W pierwszej kolejności powinny skupić się one na znalezieniu działki. Dlaczego? Przekonajmy się?

Łatwiej o projekt

Praktyka pokazuje, że kupującym o wiele łatwiej jest znaleźć ciekawy projekt domu niż działkę spełniająca ich wymagania. Gotowych projektów są tysiące, inwestorzy zawsze mogą zlecić projekt indywidualny. Zakup idealnej działki jest często nie lada wyczynem. Okazać się może bowiem, że działek w interesującej nas okolicy jest mało, a nawet jeśli któraś z nich wpadnie nam w oko, naszego projektu nie da się na niej zrealizować. Powodów może być wiele: od słabej nośności gruntu, przez brak istniejących w projekcie przyłączy, aż po nieodpowiednie zorientowanie działki (dojazdu, oświetlenia) względem stron świata. Istniejący projekt będzie trzeba wtedy poprawiać, a w najgorszym wypadku – przygotować zupełnie nowy.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Tzw. plan miejscowy to dokument, który określa przeznaczenie terenów danej gminy i możliwości ich zabudowy. Z niego inwestor może dowiedzieć się, czy w okolicy np. nie jest planowana budowa ruchliwej trasy. Jednak plan miejscowy narzuca też inwestorom pewne ograniczenia. Może okazać się, że na danych działkach budowlanych nie wolno stawiać budynków wyższych niż parterowe lub o określonej geometrii dachu. Właściciel domu nieraz musi dostosować go do określonej kolorystyki, której np. dachówki z przygotowanego wcześniej projektu nie spełniają. Nawet jeśli gmina nie uchwaliła miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, po złożeniu wniosku o wydanie warunków zabudowy, otrzymamy decyzję, która uszczegółowi podstawowe parametry dla przyszłej zabudowy i zagospodarowania terenu. Dlatego właśnie bezpieczniej jest zacząć inwestycję od zakupu konkretnej działki, a dopiero potem dopasować do niej projekt.