Strona główna » Blog » Sezon na działki budowlane. W których miesiącach obserwujemy wzrost zainteresowania działkami budowlanymi i dlaczego właśnie wtedy?

Sezon na działki budowlane. W których miesiącach obserwujemy wzrost zainteresowania działkami budowlanymi i dlaczego właśnie wtedy?

działki

Wzrost zainteresowania działkami budowlanymi obserwuje się od zazwyczaj majówki. Pierwsze cieplejsze dni i promienie słońca napawają przyszłych inwestorów chęcią zakupu własnego gruntu. Sezon grillowy, budowa altanki, stworzenie własnego ogródka i warzywniaka do uprawy owoców i warzyw to coś, o czym na pewno marzy wiele osób. Poza tym piękna pogoda sprzyja wycieczkom po okolicy i poszukiwaniom zakupowych okazji. Ponadto działki budowlane w piękne, wiosenne i letnie dni ogląda się znacznie przyjemniej. Grunty prezentują się wyjątkowo dobrze i chętnie przyciągają kupców. Dodatkowo epidemia koronawirusa również pokazała, że ludzie coraz częściej interesują się inwestowaniem w grunty i nieruchomości. Czasami po to, aby zabezpieczyć życiowe oszczędności, a czasem, aby zbudować własny dom i cieszyć się przestrzenią, ogrodem, wygodą i spokojem.

Kiedy warto kupić działkę budowlaną?

Chociaż działki budowlane najchętniej ogląda się wiosną i latem, dobrze jest zmienić swoje plany i poszukiwania rozpocząć zimą. Kupno gruntu między jesienią a późną zimą to doskonały wybór. Dlaczego? Pośrednicy w obrocie nieruchomościami mają swoje powiedzenie, mówiące, że jeśli działka budowlana podoba się jesienią i zimą, jeszcze piękniejsza będzie wiosną i latem. Grunty w okresie zimowym prezentują się mniej atrakcyjnie, co jest dobrą podstawą do negocjacji ceny. Poza tym w tym czasie widać wszystkie mankamenty działki – śmieci, tereny zalewowe, a także to, jak gmina dba o okolicę (na przykład odśnieżanie). Zakup działki na przełomie zimy i wiosny to również gwarancja niższej ceny. Wzrost zainteresowania gruntami w cieplejszym okresie winduje wyższą stawkę za metr. Ogromną zaletą wybrania działki jesienią lub zimą jest to, że przed rozpoczęciem wiosny można zdobyć wszystkie pozwolenia, wpisy do Księgi Wieczystej oraz znaleźć wykonawcę. Pozwala to ruszyć z pracami budowlanymi już od pierwszych cieplejszych dni.

Popularność działek budowlanych nad jeziorem

Zainteresowanie działkami budowlanymi z roku na rok wzrasta. Coraz popularniejsze stają się również działki typowo rekreacyjne. Przeznaczenie w tym przypadku ma mniejsze znaczenie, a co bardziej istotne – lokalizacja. W ostatnich latach odnotowano skok liczby osób poszukujących działki budowlanej nad jeziorem czy w górach. Ważnym aspektem jest ustronność miejsc, która zapewniają dużą prywatność. Są to miejsca w sąsiedztwie lasu, ład, w wysokich częściach wzniesień. Popularne są również rzeki oraz morze. Wzrasta również zainteresowanie dużymi gospodarstwami na wsiach, które na swoim terenie mają stare, drewniane domy.