Strona główna » Blog » Sposoby finansowania zakupu działki budowlanej

Sposoby finansowania zakupu działki budowlanej

kredyt na zakup działki budowlanej

Ograniczone środki pieniężne nie muszą być przeszkodą do spełnienia marzeń o własnym domu. Okazuje się bowiem, że istnieje wiele sposobów finansowania, które pomogą w zakupie działki pod budowę, a także późniejszej realizacji inwestycji. Warto zatem zapoznać się z możliwościami, jakie daje rynek.

Jakie istnieją warunki finansowania działki?

Pierwszym sposobem finansowania, jaki powinno się wziąć pod uwagę, kredyt na zakup działki. Przyglądając się warunkom tego finansowania, można stwierdzić, że są podobne do tych, które trzeba spełnić podczas kupna nieruchomości mieszkaniowej.

Najważniejszym kryterium, jakie musi spełnić klient, jest jego zdolność kredytowa. Zabezpieczeniem dla kredytodawcy, będzie w tym przypadku kupowana działka. Na tej podstawie zostanie także ustalona marża i prowizja od udzielenia kredytu. 

Zanim jednak dojdzie do sfinansowania zakupu działki i wpisu do księgi wieczystej, należy przedstawić warunki zabudowy, jakie na niej istnieją. Jest to kolejny aspekt, który bank, czy pożyczkodawca będzie brał pod uwagę przy wydawaniu decyzji o kredytowaniu ziemi. Dodatkowo sprzedający musi dostarczyć akt własności oraz aktualne mapki. 

Osobny kredyt na działkę i dom

Istnieją sytuacje, w których bank może przychylić się do prośby kredytobiorcy i wydać dwie decyzje kredytowe – na zakup działki oraz budowę domu. Należy jednak pamiętać, że kwoty wypłacane są w transzach – pierwszą otrzymuje się w momencie kupna działki, a drugą z chwilą okazania w banku pozwolenia na budowę. Warto również mieć na uwadze, że po rozpoczęciu budowy, trzeba będzie zaakceptować ograniczony czas inwestycji, jaki na kredytobiorcę nałoży bank udzielający pożyczki.