Strona główna » Blog » Stan prawny działki. Na co zwrócić uwagę?

Stan prawny działki. Na co zwrócić uwagę?

wytyczona działka

Kupno działki przeznaczonej do budowy domu to bardzo ważna decyzja. Podczas dokonywania wyboru trzeba wziąć pod uwagę nie tylko kwestie lokalizacji, metrażu, uzbrojenia, ale również stanu prawnego parceli. Dowiedz się, co z prawnego punktu widzenia powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Sprawdź stan prawny działki przed zakupem

Dokładne przeanalizowanie dokumentacji i stanu prawnego działki może zaoszczędzić nam wielu niezbyt miłych niespodzianek w przyszłości, a także dodatkowych kosztów. Nawet jeśli sprzedawca dostarczy nam wszystkich niezbędnych informacji, warto samodzielnie je zweryfikować. Oczywiście trzeba na to poświęcić nieco czasu i energii, konieczne będzie odwiedzenie kilku urzędów, ale w zamian zyskamy spokój i pewność, że status prawny nieruchomości jest bez zarzutu.

  • Odpis z ksiąg wieczystych. To podstawowy dokument, który trzeba sprawdzić przed zakupem. Aby go uzyskać, potrzebujemy numeru księgi wieczystej nieruchomości, który uzyskamy w wydziale ds. ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Z ksiąg wieczystych dowiemy się m.in. jaki jest numer działki, kto jest właścicielem, czy istnieją jakieś prawa, roszczenia i ograniczenia innych osób względem nieruchomości itd.

  • Wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Ten dokument można uzyskać w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Może go jednak otrzymać (za opłatą) właściciel, osoba mająca interes prawny w uzyskaniu danych lub osoba posiadająca stosowne pełnomocnictwo właściciela (nie musi być to pełnomocnictwo notarialne). Dokument ten zawiera takie dane jak np. numer ewidencyjny działki z adresem i obrębem, jej dokładną powierzchnię, rodzaj gruntów z oznaczeniem klasy gleb.

  • Mapa zasadnicza. Starając się o wypis i wyrys z ewidencji gruntów, w tym samym urzędzie warto sprawdzić mapę zasadniczą, w której znajdziemy informacje na temat uzbrojenia terenu (woda, gaz, kanalizacja, prąd). Z punktu widzenia inwestora najlepiej jest, jeśli działka uzbrojona. Jeśli jednak nie posiada uzbrojenia, trzeba przygotować się na sporo dodatkowych kosztów związanych z przyłączeniem mediów.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument szczegółowo określa, jakie przeznaczenie przewidziano dla konkretnej działki, a więc jaka forma zabudowy jest na niej dopuszczalna, np. wolnostojąca, bliźniacza, szeregowa. Oprócz tego dowiesz się z niego m.in. w jakiej odległości od drogi możesz się budować oraz co powstanie w najbliższej okolicy.

Działki uzbrojone w Kobylance

Oferujemy działki budowlane w Kobylance, nieopodal jeziora Miedwie, które są w pełni przystosowane pod zabudowę domu. Posiadają pewny stan prawny, a dodatkowo są również uzbrojone, mają bezpośredni dostęp do drogi publicznej i znajdują się w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury. Jedyną formalnością, o którą musi zadbać przyszły właściciel, to cesja z gazownią i innymi zakładami, a także uzyskanie pozwolenia na budowę z urzędu. Zakup uzbrojonej działki budowlanej w Kobylance to oszczędność czasu, energii i pieniędzy.