Strona główna » Blog » Usytuowanie domu na działce, a strony świata

Usytuowanie domu na działce, a strony świata

usytuowanie domu na działce

Planujesz zakup działki budowlanej pod dom jednorodzinny? Zanim to zrobisz, sprawdź, jak prawidłowo usytuować go względem stron świata!

Zaplanuj położenie domu na działce budowlanej ze względu na strony świata

Każda działka budowlana ma inne właściwości, oferuje też odmienne warunki od pozostałych. Dlatego, chcąc stworzyć dom, który będzie ekologicznym i komfortowym miejscem do życia, warto uwzględnić w jego projekcie strony świata.

Jednym z najbardziej istotnych elementów, które musimy wziąć pod uwagę podczas planowania domu, jest uzyskanie maksymalnej ilości naturalnego światła w ciągu dnia. Optymalne warunki otrzymamy, jeżeli uda nam się kupić działkę o położeniu umożliwiającym umieszczenie najdłuższej ściany domu od południa. W ten sposób zapewnimy większości pomieszczeń odpowiedni dostęp światła słonecznego. Przy tej ścianie powinny znajdować się pokoje, z których domownicy najczęściej korzystają w ciągu dnia – jak np. salon, jadalnia czy pokój dziecięcy.

Z kolei przeciwną stronę domu warto zaaranżować tak, by znalazły się w niej te pomieszczenia, które nie muszą być oświetlane w naturalny sposób – jak np. łazienka, garderoba czy składzik.

Odpowiednie usytuowanie domu to jednak nie tylko kwestia światła – wpadające do wnętrza domu promienie słoneczne ogrzewają je, zmniejszając konieczność pozyskiwania ciepła poprzez eksploatację surowców naturalnych. W ten sposób dom jest nie tylko optymalnie oświetlony, lecz także ekologiczny i energooszczędny. Dlatego jest tak ważne, by wystawione na słońce były te pomieszczenia, w których najczęściej przebywamy w ciągu dnia.

Położenie domu a uwarunkowania działki

Do czynników determinujących kwestię oświetlenia domu należą m.in. charakter otoczenia czy położenie wjazdu na działkę. Idealna sytuacja to taka, w której wjazd znajduje się od północy – dzięki temu salon i inne pomieszczenia dzienne będą położone od południa, tym samym zaś otrzymają maksymalne oświetlenie. Pomieszczenia gospodarcze, jak np. kuchnia, mogą znajdować się od strony wjazdu, co nie tylko przyczyni się do generowania oszczędności, lecz także uchroni je przed niekomfortowym przegrzaniem.

Z kolei dom na działce z wjazdem od południa powinien mieć pomieszczenia dzienne usytuowane w południowo-zachodnim rogu budynku – by wykorzystać jak najwięcej światła dziennego, w pokoju z widokiem na podjazd warto zamiast kuchni urządzić salon. Warto też postarać się, by jego okna znajdowały się w co najmniej dwóch ścianach.

W przypadku wjazdu od wschodu pokój dzienny powinien być usytuowany – podobnie jak przy wjeździe od południa – w południowo-zachodnim rogu domu. Z kolei kuchnię warto umieścić po stronie wschodniej – w ten sposób unikniemy jej nadmiernego nagrzewania popołudniami.

W działce z wjazdem od zachodu pokoje dzienne powinny znajdować się przy południowej ścianie. Z kolei sypialnie warto umieścić od wschodu – w ten sposób o poranku będzie wpadać do nich dużo światła, umożliwiając mieszkańcom łatwe i pełne energii przebudzenie.