Strona główna » Blog » Zamiana mieszkania na dom jednorodzinny – dlaczego warto?

Zamiana mieszkania na dom jednorodzinny – dlaczego warto?

marzenie o domu

Czy wiesz, że jednym z największych marzeń Polaków jest posiadanie własnego domu? Życie w mieszkaniu w bloku ma swoje wady i zalety. Jednak wiele osób pragnie czegoś więcej i rozgląda się za kupnem działki budowlanej lub gotowego domu.

Pozwala im to poczuć niezależność, spokój i bezpieczeństwo. Mieszkanie daje dużą wygodę, nie trzeba się w nim martwić o ogrzanie zimą, odśnieżanie podjazdu i dachu czy wymianę wypalonej żarówki przed wejściem. Jednak w dalszym ciągu nie pozwala na taką swobodę jak dom jednorodzinny. Tak naprawdę w bloku wszystko słychać – ruch na klatce schodowej czy kichnięcie sąsiada, dodatkowo cena dużego, przestronnego mieszkania w fajnej lokalizacji jest równoznaczna z kosztami budowy domu. Dochodzi do tego codzienne poszukiwanie miejsca parkingowego po pracy, a także rosnący z roku na rok czynsz czy opłata najmu. Nie jest to na pewno komfortowe i dlatego coraz więcej osób poszukuje innych opcji.

To, czy warto zamienić mieszkanie w bloku na dom jednorodzinny, powinno być indywidualną, przemyślaną decyzją. Wybór zależy od wielu rzeczy, w tym od wyobrażeń o dalszym życiu, aż po koszty związane z ewentualną budową domu czy przeprowadzką. Trzeba również wziąć pod uwagę, że dom to sporo obowiązków na przykład w ogródku, a także brak wielu udogodnień, które są w zasięgu ręki w centrum miasta. Poza tym nikt nie gwarantuje, że dom na przedmieściach czy na wsi zapewni spokój. Prace konserwacyjne w domu czy w ogródku często mogą być uciążliwe. Obcinanie gałęzi drzew w niedzielne popołudnie, koszenie trawy o 6 rano czy bezpańskie psy mogą być bardzo niewygodne. Jednak sam fakt, że tak wiele osób marzy o kupnie domu jednorodzinnego i szereg innych korzyści płynących z jego posiadania rekompensują te problemy. Jakie są zalety płynące z mieszkania w domu?

Zalety domu jednorodzinnego

Zamiana mieszkania na dom jednorodzinny całkowicie zmienia życie. Naszym zdaniem – na lepsze. Trzeba jednak być świadomym pracy, którą trzeba włożyć w takie czynności jak ogarnięcie ogródka czy wysprzątanie dużego domu. Chociaż zawsze można w tym celu zatrudnić specjalistów. Jesteśmy przekonani, że szereg korzyści płynących z posiadania własnego domu jednorodzinnego może wynagrodzić wszystkie niedogodności.

 • Spokój i niezależność – nawet jeśli sąsiad odpala kosiarkę o 6 rano raz na kilka tygodni, to i tak jest to nic w porównaniu z kłócącymi się sąsiadami za ścianą, dziećmi biegającymi w mieszkaniu piętro wyżej czy studentami urządzającymi imprezę w wynajmowanym lokum. Pod blokiem zresztą też rośnie trawa, a także krzewy czy krzaki, które spółdzielnia przycina i pielęgnuje. Często również robi to od bladego świtu, jak wspomniany sąsiad z kosiarką na wsi. Posiadając własny dom, bez wątpienia częściej można cieszyć się ciszą i spokojem, niż słuchać problematycznych sąsiadów.
 • Ogródek z tarasem – bezcenna rzecz, której nie jest w stanie wynagrodzić ani wielki, ogólnodostępny taras na szczycie bloku, ani ogródek przy parterowym mieszkaniu. Można w nim bez problemu zrobić grilla, rozłożyć basen dla dzieci czy mały plac zabaw, wypić poranną kawę, posłuchać śpiewu ptaków, poganiać się z psem… i wiele więcej. A do tego można posadzić własne, ekologiczne warzywa, owoce, a także takie kwiaty i wymarzone krzewy oraz drzewka.
 • Duża powierzchnia użytkowa –niewielki, dwupiętrowy dom daje około 100-120 m2 powierzchni użytkowej. Umożliwia to wyodrębnienie oddzielnego salonu, kuchni, dwóch łazienek, garderoby i 3-4 niezależnych pokojów. Trudno jest znaleźć takiej wielkości mieszkanie, a jeśli już, to na pewno cena będzie bardzo wysoka bez względu na miasto.
 • Niższe opłaty – miesięczne koszty utrzymania domu w większości przypadków są niższe niż koszty utrzymania podobnej wielkości mieszkania. Temat ten rozwiniemy w kolejnych akapitach.
 • Garaż – jeśli kiedykolwiek musiałeś wsiąść do wychłodzonego auta przed podróżą, odśnieżać i skrobać go przez 30 minut lub walczyć z zamarzniętym zamkiem zimą, docenisz własny garaż, bez względu na to, czy będzie wolnostojący, czy zintegrowany z bryłą domu.

Koszty utrzymania domu a mieszkania

Jakie są koszty utrzymania domu jednorodzinnego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i wszystko tak naprawdę zależy od powierzchni użytkowej, rodzaju ogrzewania, a także zainstalowanych urządzeń i innych udogodnień, jak na przykład zraszacz trawy w ogródku. Duży dom w stanie deweloperskim niekiedy ma cenę zbliżoną do mniejszego od niego mieszkania. W niektórych przypadkach kupno domu jest droższe niż mieszkania, jednak do domu przynależy działka budowlana. W przeliczeniu na powierzchnię, ta pierwsza opcja jest zawsze tańsza. Jeszcze lepiej wygląda sprawa w przypadku zakupu działki budowlanej uzbrojonej przeznaczonej do budowy własnego domu. Wybierając spośród setek projektów domów, również energooszczędnych, można znaleźć idealną konstrukcję o zrównoważonych kosztach.

Na cenę utrzymania domu jednorodzinnego składają się następujące opłaty:

 • ogrzewanie,
 • podatek od nieruchomości,
 • wywóz śmieci,
 • woda i ścieki,
 • prąd,
 • ubezpieczenie,
 • pielęgnacja ogródka.

Koszt ogrzewania uzależniony jest od pieca. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła będzie bardziej oszczędne niż na przykład pieca węglowego. Ogrzanie domu 100 m2 gazem może wynosić już od 5 tysięcy w przypadku kotłów pulsacyjnych, do 10 tysięcy w przypadku kotłów tradycyjnych. Kotły na pellet do ocieplenia takiej powierzchni zużywają rocznie około 3 ton węgla, z czego tona kosztuje średnio 900 zł. Kwestię ogrzewania trzeba przeliczyć indywidualnie w zależności od zastosowanych rozwiązań. Można przyjąć, że w najlepszym wypadku koszt związany z rocznym utrzymaniem domu 100 m2 wynosi około 8 tys. złotych, co daje około 666 zł miesięcznie.

Koszt utrzymania mieszkania uzależniony jest przede wszystkim od wysokości czynszu i opłat za prąd, wodę i gaz. Często po okresie grzewczym mieszkańcy otrzymują dodatkowy rachunek za ogrzewanie. Czynsz za średniej wielkości 50-metrowe mieszkanie w bloku w mieście ok. 250 tys. mieszkańców wynosi około 500 złotych. Wraz z opłatami miesięczne koszty mogą sięgać 600 złotych, a nawet więcej. Do tego również dochodzi ubezpieczenie domu, a także ewentualne niedopłaty do spółdzielni. Warto jednak zauważyć, że mieszkanie jest znacznie mniejsze od domu i nawet jeśli dom pochłania dodatkowo wyższe koszty dojazdu do pracy, to i tak jest bardziej opłacalny.