Strona główna » Blog » Zasadnicze różnice między działką leśną a budowlaną

Zasadnicze różnice między działką leśną a budowlaną

działka leśna

Na pewno wiele osób marzy o domu w lesie. Czy zastanawiasz się, jakie są różnice między działką leśną a budowlaną? Być może jesteś posiadaczem działki leśnej, jednak nie wiesz, czy możesz na niej bez problemu wybudować dom. Las to grunt, który ma minimum 0,10 hektara i pokryty jest roślinnością leśną. Jego przeznaczenie to produkcja leśna, rezerwat leśny bądź park narodowy. Oprócz tego może być wpisany do rejestru zabytków. Niestety, budowa domu na terenie leśnym teoretycznie jest w Polsce zakazane. Jednak wiele zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który może zawierać odstępstwa od tej reguły. Jeśli tak jest, należy wystąpić o wyłączenie gruntu z przestrzeni leśnej. Pismo kieruje się do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Działka budowlana a leśna

Działka budowlana i leśna różnią się od siebie między innymi oznaczeniami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, co wpływa na możliwości budowlane na tym terenie. Działka leśna oznaczona jest na mapach jako teren leśny i teoretycznie nie można na niej niczego budować. Można natomiast ubiegać się o zgodę w urzędzie gminy. W przypadku odmowy inną drogą jest przygotowanie na własny koszt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który musi być zaopiniowany w kilku instytucjach. Jeśli którakolwiek z nich go odrzuci, niestety nie będzie możliwa budowa domu w lesie. Jeśli chodzi o działkę budowlaną, jest to teren, na którym – po uzyskaniu pozwoleń budowlanych – inwestor może bez problemu wybudować dom lub inny budynek. Musi mieć określone cechy jak: wielkość, kształt, dostęp do drogi publicznej oraz możliwość doprowadzenia urządzeń infrastruktury technicznej. Działki budowlane pod zabudowę jednorodzinną lub wielorodzinną są oznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Czy warto jest szukać działki budowlanej w środku lasu? I tak, i nie. Nie zawsze spełni ona warunki do budowy domu jednorodzinnego, a inwestor będzie miał na głowie szereg formalności. Czasami lepszym rozwiązaniem jest znalezienie terenu w niedalekiej odległości od lasu, a nawet przy samym lesie, jednak oznaczonego w MPZP jako przeznaczone pod budowę nieruchomości. Gruntami w pobliżu lasu cieszące się ogromną popularnością są między innymi działki przy prawobrzeżu Szczecina. To między innymi takie miejscowości jak Kobylanka czy Morzyczyn.

Kiedy można wybudować dom na działce w lesie?

Dom na działce w lesie można wybudować, kiedy:

  • działka posiada oznaczenie budowlane na mapach („B”),
  • zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Decyzja na budowę domu w lesie wydawane jest przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Wymaga on, aby działka leśna:

  • miała dostęp do drogi publicznej,
  • sąsiadowała z inną działką mającą dostęp do drogi publicznej,
  • miała możliwość postawienia uzbrojenia.

Co zrobić, aby móc budować dom w lesie?

Jeśli działka leśna nie jest przeznaczona do budowy domu, a inwestorowi bardzo na tym zależy – jeszcze nic straconego. Może on przedłużyć wniosek do miejscowego ośrodka Lasów Państwowych oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Kroki, które należy podjąć, aby budować na działce leśnej, to:

  • zmiana przeznaczenia działki leśnej,
  • wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej,
  • otrzymanie pozwolenia na budowę.