Strona główna » Blog » Znaczenie dróg dojazdowych przy wyborze działki

Znaczenie dróg dojazdowych przy wyborze działki

dojazd do działki

Trudno wskazać osobę, która nie marzyłaby o własnym domu usytuowanym w urokliwej  miejscowości. Kiedy postanowimy zrealizować nasze pragnienia, musimy wykazać się pragmatyzmem. Jeśli rozpoczynamy poszukiwania właściwej działki budowlanej, powinniśmy wiedzieć, jak ważną kwestią jest dostęp do dróg dojazdowych.

Droga do wymarzonego domu

Różne okoliczności: urokliwa okolica, atrakcyjna cena, presja czasu mogą sprawić, że nie sprawdzimy, czy działka budowlana posiada dostęp do drogi albo celowo ten fakt zignorujemy. Trzeba być w pełni świadomym, iż dysponując działką budowlaną bez zapewnionej drogi dojazdowej, nie otrzymamy pozwolenia do wybudowania domu. Zatem taka działka traci swoją przydatność jako teren pod zabudowę. Nie jest to problem, którego nie można rozwiązać, gdyż dostępność do drogi dojazdowej można uzyskać poprzez:

– dokupienie działki sąsiedniej posiadającej dostęp do drogi publicznej,

– nabycie na współwłasność wydzielonej drogi dojazdowej,

– ustanowienie służebności przejazdu,

– wytyczenie służebności osobistej.

Istnieje zatem klika możliwości skomunikowania działki z drogami publicznymi, jednak każda z nich wymaga przeprowadzenia wielu żmudnych procedur, które opóźniają moment rozpoczęcia budowy wymarzonego domu.

Atrakcyjna oferta działek budowlanych

Nie warto zaniedbywać wymogu posiadania przez działkę budowlaną dostępu do drogi dojazdowej. Okazyjna cena terenu pod zabudowę tylko pozornie będzie niższa od tego, któremu zapewniono połączenie z drogami. Analizując ofertę działek budowlanych, powinniśmy wybierać posesję z zagwarantowanym dojazdem. Warto też dowiedzieć się, jaki typ dróg i nawierzchni zaprojektowano. Przede wszystkim drogi, nawet wewnętrzne powinny mieć jasno określony status, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień, co do ich użytkowania. Wiedza o typie nawierzchni pozwoli nam przewidzieć, jaki będzie stan drogi podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Po utwardzonych i wybrukowanych kostką drogach będzie można poruszać się pewnie i bezpiecznie, nie ryzykując ugrzęźnięcia w bocie. Zaprojektowane oświetlenie elektryczne zwiększy poczucie komfortu.