Strona główna » Blog » Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Działka budowlana

Zakup działki to pierwszy krok do realizacji marzeń o własnym domu. Zanim podpiszemy umowę kupna, to zwróćmy uwagę na parę szczegółów, dzięki którym unikniemy późniejszych kłopotów.

Lokalizacja działki

Ma ona zazwyczaj największe znaczenie dla przyszłych właścicieli. Decyduje zarówno o jakości życia, jak i o wartości rynkowej nieruchomości. Oczywisty jest walor estetyczny otoczenia. Działki budowlane położone w pobliżu lasu czy jeziora podnoszą wartość nieruchomości. Zwróćmy też uwagę na atrakcje takie jak ścieżki rowerowe czy plaże,  które pozwolą na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Poza aspektem krajobrazowym warto przyjrzeć się infrastrukturze. Nie bez znaczenia będzie to, ile czasu zajmie nam dotarcie do pracy, szkoły, sklepu oraz czy będziemy mieć bezpośredni dojazd do drogi publicznej. Pamiętajmy też, że okolica będzie się rozbudowywać, dlatego dobrze jest zorientować się, czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego gruntów w pobliżu naszej działki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nie zasłoni nam przepięknych widoków z okna naszego domu.

Kształt działki i dostęp do mediów

Jedną z ważniejszych rzeczy, która często jest pomijana przez kupujących, to kształt działki. Może on spowodować wiele kłopotów na etapie wyboru projektu domu. Najłatwiejsze do zagospodarowania są działki w kształcie zbliżonym do kwadratu. Działki prostokątne, których szerokość wynosi mniej niż 16 m, mogą się okazać za wąskie po odjęciu określonych przepisami odległości. Wiele problemów przy zabudowie mogą przysporzyć działki budowlane w o nietypowym kształcie. Po wybraniu odpowiedniego kształtu działki pozostaje nam jeszcze kwestia doprowadzenia mediów. Chociaż coraz częściej działki na sprzedaż są już uzbrojone, co oznacza, że mają one dostęp do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych i gazowych, to jednak warto sprawdzić, czy i jakie media zostały doprowadzone. Chociaż możliwe jest samodzielne doprowadzenie wszystkich mediów, to jednak może się to okazać nie tylko czasochłonne, ale i droższe. Dlatego warto nieco więcej zainwestować w zakup działki uzbrojonej.